Odebranie przysięgi od strony w procesie cywilnym
Pytanie:
"Podczas procesu rodzinnego strony są przesłuchiwane w trybie art. 304. Kłamstwa strony zeznającej nie mogą być ścigane karnie, natomiast wyrok może być podjęty w oparciu o te fałszerstwa. Odkręcenie tego jest bardzo długie i trudne do udowodnienia w sytuacji braku rzeczywistej odpowiedzialności za słowa. Czy Sąd ma prawo odmowy zaprzysiężenie strony składającej zeznanie, jeżeli druga strona wyrazi takie życzenie? Co zrobić w sytuacji, jeżeli Sąd odmówi zaprzysiężenia strony zeznającej?"
Odpowiedź prawnika: Odebranie przysięgi od strony w procesie cywilnym
Artykuł 304 kpc stanowi, iż sąd przy drugim przesłuchaniu obowiązkowo uprzedza przed przesłuchaniem strony o obowiązku prawdomówności oraz o możliwości ponownego wezwania świadka do złożenia zeznań. Wedle tego artykułu przy drugim stawieniu się świadka, sąd obowiązkowo odbiera przyrzeczenie. Jeżeli świadek składa przyrzeczenie sąd obligatoryjnie poucza go o możliwej odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Uprzedniego pouczenie jest warunkiem koniecznym, aby możliwe było pociągnięcie świadka do odpowiedzialności za złożenie fałszywych zeznań. Jest to zwiększenie wymogów względem art. 233 kk, gdzie wymogiem odpowiedzialności karnej jest tylko odebranie przyrzeczenia lub pouczenie świadka o odpowiedzialności. Ponadto artykuł 303 kk stanowi, iż świadek przy ponownym przesłuchaniu obowiązkowo zostaje zaprzysiężony. Dzieje się tak niezależnie od woli drug jej strony. Drugiej stronie nie przysługują środki pozwalające wyegzekwować złożenie przysięgi. Przy pierwszym przesłuchaniu świadek obowiązkowo nie składa przysięgi, a przy drugim – musi to zrobić.
Ponadto nigdy nie odbiera się - wg art. 267 kpc - przysięgi od świadków nieletnich, którzy nie ukończyli 17 roku życia i skazanych uprzednio za składanie fałszywych zeznań. Ponadto świadek może nie składać przyrzeczenia o ile strony się na to zgodzą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?