Odległość płotu od granicy nieruchomości

Pytanie:

"Czy można wybudować wiatę z jedną ścianą murowaną z cegły o wysokości 2m, przy granicy działki bez zgody sąsiada? Jaką maksymalną wysokość może mieć pełen płot rozgraniczający dwie działki budowlane?"

Odpowiedź prawnika: Odległość płotu od granicy nieruchomości

Zgodnie z postanowieniami ustawy prawo budowlane budowa budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast zasady rozmieszczania budynków na działkach budowlanych reguluje rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zasadniczo odległość budynku od granicy działki powinna wynosić przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku z otworami okiennymi lub drzwiowymi - co najmniej 4 m, a bez otworów okiennych lub drzwiowych - 3 m. Dopuszcza się usytuowanie budynku, w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, jeżeli: 1) wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź 2) ściana zewnętrzna bez otworów budynku wznoszonego będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej do granicy zbliżony punkt ściany zewnętrznej budynku istniejącego, znajdującej się w odległości mniejszej niż 3 m, a wznoszony budynek będzie usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy i będzie miał wysokość nie większą niż ma budynek istniejący w odległości do 3 m od granicy. Jeśli zaś chodzi o ograniczenia dotyczące ogrodzeń, to zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione. Rozporządzenie to nie ustanawia maksymalnej dozwolonej wysokości ogrodzenia. W sprawie ogrodzeń postanawia tylko, iż co do zasady ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Nadto umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika