Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Możliwość odliczenia darowizn przekazanych radzie rodziców wciąż budzi wÄ…tpliwoÅ›ci – w szczególnoÅ›ci część organów podatkowych (w tym Ministerstwo Finansów) stoi na stanowisku, że darowizny takie nie podlegajÄ… odliczeniu. Takie stanowisko i taka interpretacja jest krytykowana w literaturze podatkowej (por. P. Wojtasik, OdliczajÄ…c wpÅ‚aty na komitet szkolny, ryzykujemy spór z fiskusem, Rzeczpospolita z 3 października 2006 r.) oraz przez doradców podatkowych.
Gdyby przyznać darczyÅ„com prawo do odliczania wpÅ‚at – darczyÅ„cy-osoby fizyczne mogÅ‚yby odliczyć darowizny do wysokoÅ›ci 6% swojego dochodu. DarczyÅ„cy-osoby prawne mogÅ‚yby odliczyć nawet 10% dochodu.
WiÄ™kszość urzÄ™dów skarbowych popiera powyższe stanowisko Ministerstwa Finansów o braku prawa do odliczenia darowizn na rzecz rady rodziców, nie mniej jednak zdarzajÄ… siÄ™ również interpretacje korzystne dla podatników – przykÅ‚adowo można wskazać pismo WarmiÅ„sko-Mazurskiego UrzÄ™du Skarbowego z 16 czerwca 2004 r. (sygn. US. PD/423-28/WC/04) i pismo Drugiego UrzÄ™du Skarbowego w Lublinie z 27 grudnia 2004 r. (sygn. P. I-423/2/2004).
Mając na uwadze powyższe rozbieżności rada rodziców powinna wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, czy osoby fizyczne i osoby prawne dokonujące darowizn pieniężnych na rzecz rady rodziców z przeznaczeniem na zakup pomocy naukowych dla szkoły mogą odliczać te darowizny. Co do zasady z takim zapytaniem powinni występować darczyńcy (jako podatnicy dokonujący odliczeń) nie mniej jednak z praktycznego względu (zwłaszcza mniejsi darczyńcy mogą nie być zainteresowani składaniem wniosków do urzędu skarbowego) może o taką interpretację wystąpić również rada rodziców.