Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.
Ulokowanie nadwyżek finansowych w długim terminie w srebro lokacyjne trudno uznać za nabycie towarów celem ich wykorzystania do wykonania czynności opodatkowanych VAT, zatem odliczenie VAT w takim przypadku może być przez organy podatkowe kwestionowane.
Z drugiej strony jednak przy sprzedaży srebra podatnik będzie prawdopodobnie zobowiązany do naliczenia VAT i to mogłaby być podstawa uznania prawa podatnika do odliczenia VAT przy nabyciu tego srebra (sprzedaż srebra byłaby czynnością opodatkowaną wymaganą dla odliczenia VAT przy nabyciu srebra).