Odliczenie VAT od zakupów srebra lokacyjnego

Pytanie:

"Spółka komandytowa chce ulokować swoje nadwyżki finansowe w długim terminie w srebro lokacyjne (w postaci monet bulionowych). Monety te są objęte 22% podatkiem VAT. Czy podatek VAT od zakupu takich monet może być odliczony, gdy spółka jest podatnikiem VAT?"

Odpowiedź prawnika: Odliczenie VAT od zakupów srebra lokacyjnego

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

Ulokowanie nadwyżek finansowych w długim terminie w srebro lokacyjne trudno uznać za nabycie towarów celem ich wykorzystania do wykonania czynności opodatkowanych VAT, zatem odliczenie VAT w takim przypadku może być przez organy podatkowe kwestionowane.

Z drugiej strony jednak przy sprzedaży srebra podatnik będzie prawdopodobnie zobowiązany do naliczenia VAT i to mogłaby być podstawa uznania prawa podatnika do odliczenia VAT przy nabyciu tego srebra (sprzedaż srebra byłaby czynnością opodatkowaną wymaganą dla odliczenia VAT przy nabyciu srebra).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika