Odmowa wszczęcia postępowania - posiedzenie sądu
Pytanie:
"Zastanawiam się nad wniesieniem zażalenia na postanowienie prokuratora rejonowego o odmowie wszczęcia śledztwa. Jak przepisy regulują przebieg rozprawy sądowej, na której jest rozpatrywane jest zażalenie? Czy stawiennictwo osoby pokrzywdzonej jest obowiązkowe i czy sąd ma obowiązek zapoznania się z ustnymi wyjaśnieniami pokrzywdzonego?"
Odpowiedź prawnika: Odmowa wszczęcia postępowania - posiedzenie sądu
Zażalenie na postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa jest rozpoznawane na posiedzeniu, a nie na rozprawie. Mówi o tym art. 329 kodeksu postępowania karnego. Nie ma przepisów, które jakoś szczególnie regulowałyby takie posiedzenie. Stosuje się tu także przepis art. 330 oraz przepisy rozdziału 48 i 50 kpk.
Uczestnictwo w takim posiedzeniu reguluje art. 464 § 2 kpk, zgodnie z którym sąd odwoławczy może zezwolić stronom (a więc i pokrzywdzonemu) lub obrońcy albo pełnomocnikowi na wzięcie udziału w posiedzeniu. Jeżeli sąd podejmie taką decyzję, powinien zawiadomić pokrzywdzonego o terminie posiedzenia, na którym sąd da mu możliwość zaprezentowania swojego stanowiska. O dopuszczenie do udziału w posiedzeniu należy się zwrócić do sądu (można to uczynić już w zażaleniu).
Po wysłuchaniu stanowiska stron sąd wyda postanowienie, w którym albo utrzyma postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa (w zasadzie takie postanowienie jest już niezaskarżalne), albo też postanowienie to uchyli,wskazując powody uchylenia, a w miarę potrzeby także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić. Wskazania te będą dla prokuratora wiążące.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?