Odpowiedzialność kierownika wycieczki szkolnej
Pytanie:
"Chciałabym dowiedzieć się jakie od strony prawnej czekają konsekwencje kierownika wycieczki szkolnej osób niepełnoletnich. Jedna z nich pod wpływem alkoholu doznała ciężkiego urazu (wpadła do ogniska) i została zabrana do szpitala, gdzie przebywała jedną dobę. Obecnie przebywa w szpitalu w Polsce (bo wszystko to stało się na terenie Czech). Jakie konsekwencje poniesie kierownik jeżeli 95% grupy spożywało alkohol. Dyrektor szkoły nie został jeszcze o tym poinformowany. Czy szpital czeski poinformuje szkołę, że dziewczyna ta była pacjentką tego szpitala i była pod wpływem alkoholu oraz jeśli w dokumentach wysłanych do biura ubezpieczeniowego będzie zaznaczone, że była pod wpływem alkoholu, to czy będziemy musieli my pokryć koszty pobytu w szpitalu i czy firma ubezpieczeniowa ma obowiązek poinformować szkołę o tym fakcie? Czy w ogóle jakaś instytucja ma obowiązek poinformować o zaistnieniu tego faktu szkołę? Jakie konsekwencje może mieć wyciągnięte kierownik wycieczki a zarazem wychowawca klasy?"
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność kierownika wycieczki szkolnej
Zgodnie z art. 6 Karty nauczyciela, każdy nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz między innymi dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych. Fakt, że prawie cała klasa znajdowała się pod wpływem alkoholu jednoznacznie wskazuje, że nauczyciel nie wywiązał się z powierzonych mu zadań. Należy ponadto uznać, że było to ciężkie naruszenie jego obowiązków. Za takie naruszenie grożą kary dyscyplinarne i karne. Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są: 1) nagana z ostrzeżeniem, 2) zwolnienie z pracy, 3) zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania, 4) wydalenie z zawodu nauczycielskiego, które jest równoznaczne z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim. Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna, biorąc pod uwagę stopień naruszenia obowiązków przez nauczyciela. Pamiętać przy tym należy, iż ten kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Kodeks karny przewiduje również karę dla osoby, która "rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju". Z tego powodu może być orzeczona grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie można natomiast odpowiedzieć na pytanie, czy czeski szpital prześle informację o tym, że poszkodowana uległa wypadkowi znajdując się w stanie nietrzeźwości. To zależy od decyzji szpitala. Obowiązek zwrotu kosztów pokrywanych przez ubezpieczyciela jest zależny od treści umowy ubezpieczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?