Odpowiedzialność za udział w bójce

Pytanie klienta:

""Zostałem oskarżony o udział w bójce wraz z kilkoma osobami. De facto nie brałem w niej udziału. Stałem z boku wraz z moją dziewczyną. Nikogo nie uderzyłem lub też w jakikolwiek sposób skrzywdziłem. W dodatku wezwałem policję i pomogłem im znaleźć nóż, którym posługiwali się uczestnicy. Po prostu znalazłem się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Pomimo tego prokurator oskarżył mnie o w/w czyn. Pozostali oskarżeni i świadkowie nie obciążyli mnie swoimi zeznaniami. Proces wciąż trwa. Proszę mi powiedzieć, jakich argumentów mam użyć w mowie końcowej, aby nie dostać wyroku w zawieszeniu? Czy jest możliwe abym zaproponował sądowi, żeby mnie ukarał (pomimo tego, iż zeznałem że jestem niewinny) karą grzywny zamiast wyrokiem w zawieszeniu? Jakie są szanse, że dostanę wyrok w zawieszeniu?""

Odpowiedź prawnika:

Odpowiedzialność na gruncie art. 158 par 1 ustawy Kodeks karny ponosi osoba, która "brała udział w bójce", w której naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężki uszczerbek na zdrowiu lub inne uszkodzenie ciała. Należy jednak pamiętać, że za "biorącego udział w bójce" uważa się również osobę podżegającą (nakłaniającą do dokonania czynu zabronionego) do popełnienia przestępstwa, jak również osobę pomagającą w dokonaniu przestępstwa (czyli osobę, która swoim zachowaniem ułatwia popełnienie przestępstwa przez inną osobę). W orzecznictwie przyjmuje się (m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 21 września 2000 r., II AKa 135/2000), że odpowiedzialność za udział w bójce ponosi również sprawca, który nie zadał ofierze żadnego ciosu, ale okrzykami zagrzewał uczestników bójki do agresji i zadawania ciosów. Jeżeli jednak nie brał Pan udziału w bójce również w żadnej z ról przedstawionych powyżej, skazanie Pana za przestępstwo z art. 158 ustawy Kodeks karny nie powinno mieć miejsca. Sąd w procesie karnym wydaje wyrok na podstawie całości materiału dowodowego, oceniając go zgodnie z zasdą swobodnej oceny dowodów, dlatego nie można przed zakończeniem postępowania przesądzać o możliwości wydania konkretnego orzeczenia bez znajomości całości okoliczności sprawy. W takiej sytuacji zalecane wydaje się zasięgnięcie indywidualnej porady prawnej u adwokata, jeśli uważa Pan, że zachodzi ryzyko skazania Pana przez sąd mimo niepopełnienia przez Pana żadnego przestępstwa.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.