Odrzucenie spadku zawierającego długi

Pytanie:

"Dwa tygodnie temu umarł mój brat pozostawiając niespłacony do końca kredyt konsumpcyjny (nieubezpieczony) oraz bardzo wysoki debet na karcie (do spłacenia). Nie posiadał nic co byłoby na niego zapisane. Był kawalerem. Byłam z wizytą w jego banku, żeby zlikwidować karty i konto i wówczas dowiedziałam się o fakcie niespłaconego do końca kredytu i debetu. Był kawalerem. Żyją jeszcze rodzice, ja (siostra) z dzieckiem, brat i jego żona oraz dzieci. Kto dziedziczy spadek (długi) po nim? Czy jest konieczność spłacania tych długów, czy możemy wszyscy podpisać odrzucenie spadku? Kto powinien sporządzić postępowanie spadkowe? Czy musimy spłacać te długi, czy wystarczy odrzucenie spadku i czy bank może mieć jeszcze jakieś dodatkowe roszczenia po odrzuceniu spadku?"

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie spadku zawierającego długi

Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jego spadkobierców tworząc tzw. masę spadkową. Tak więc na spadkobierców przechodzi nie tylko majątek zmarłego (na przykład prawo własności rzeczy) ale również jego zobowiązania (takie jak kredyt konsumpcyjny czy debet na karcie kredytowej).

Jeżeli brat nie zostawił testamentu, sprawę należy rozpatrywać pod kątem dziedziczenia ustawowego. W takim wypadku opierając się na regulacji art. 933 § 1 k.c. i przedstawionym stanie faktycznym, z którego wynika iż otwarcia spadku dożyło oboje rodziców i dwójka rodzeństwa, należy stwierdzić, że rodzice dziedziczą w częściach równych. Jeżeli długi Pani brata przekraczają wartość jego majątku najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. Złożenie w tym celu oświadczenia woli przed właściwym sądem lub notariuszem będzie skutkować traktowaniem osób, które spadek odrzuciły tak jakby nie dożyły one otwarcia spadku ( art. 1020 k.c. ). Nie obejmą one zatem praw majątkowych zmarłego ani nie będą zobowiązane do spłaty jego długów. Bank nie będzie zatem mógł dochodzić od osób, które odrzuciły spadek dochodzić jakichkolwiek roszczeń. Należy jednak pamiętać, że w razie odrzucenia spadku przez wstępnych w ich miejsce wstępują ich zstępni (dzieci, a więc rodzeństwo spadkodawcy). Aby uwolnić się od odpowiedzialności za długi spadkowe również zstępni muszą złożyć przed sądem lub notariuszem oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeżeli tego nie uczynią w terminie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku (w tym przypadku od momentu dowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez rodziców), a są osobami o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, będą traktowani jako osoby, które przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza (będą odpowiadać ze spadku do wysokości wartości masy spadkowej). Jeżeli zaniedbają tego terminu osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych, będą one traktowane tak jakby spadek przyjęły (art. 1015 k.c.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jangrzegorz 2012-03-11 10:50:00

    Kolejne odrzucenia spadku po bardzo dalekim krewnym może doprowadzić do tego że wszystcy przede mną będą traktowani jak by nie dożyli - a ja żyjący - nawet nie znający spadkodawcy zostanę wraz z dziećmi obciążony. Czy łańcuch odrzuceń kiedyś się praerywa ? czy może przedawnia ? Co z małoletnimi w imieniu których rodzice odrzucili , czy ich dzieci będą odpowiadać ?

  • Maciej 2012-02-11 17:23:56

    Czy jeśli ja brat i moja sistra rodzeństwo zmarłego odrzucą spadek (rodzice nasi nie żyją) nie przechodzi on na nasze dzieci dzieci

  • karola 2011-12-29 12:21:34

    a CO JEŚLI ZOSTAJE MAŁŻONEK? gDY ODRZUCA SPADEK, ODRZUCA TYLKO 1/2 WSPÓŁWŁASNOŚCI. cZY BĘDZIE SPŁACAŁ POŁOWĘ DŁUGU?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika