Odszkodowanie z AC i działalność gospodarcza a VAT

Pytanie:

"W lipcu br. zglosiłem szkodę całkowitą z AC. Ubezpieczyciel wyplacił mi odszkodowanie pomniejszone o podatek VAT. Auto osobowe kupiłem od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, a tym samym nie odliczyłem od zakupu podatku VAT. W późniejszym terminie auto zostało wciągnięte do mojej firmy jako środek trwały. W sumie w firmie było około roku czyli nie bylo do konca zamortyzowane. Koszty zakupy paliwa bez odliczania podatku były księgowane w firmie, natomiast od kosztów napraw odliczałem podatek. Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo nie wyplacic mi podatku VAT - nie było faktury VAT?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie z AC i działalność gospodarcza a VAT

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia auto-casco (AC) o sumie ubezpieczenia, wysokoÅ›ci odszkodowania i ewentualnej możliwoÅ›ci potrÄ…cenia z niego kwoty podatku VAT powinna decydować umowa ubezpieczenia (ewentualne ogólne warunki ubezpieczenia, które powinny być wrÄ™czone przy zawarciu umowy). JeÅ›li ubezpieczyciel wypÅ‚aciÅ‚ odszkodowanie pomniejszone o podatek VAT powinien mieć w tym podstawÄ™ w umowie ubezpieczenia (lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia), tym bardziej jeÅ›li ubezpieczony nie odliczyÅ‚ VAT od zakupu (w zwiÄ…zku z zakupem samochodu od osoby fizycznej), a wiÄ™c szkoda ubezpieczonego równa siÄ™ peÅ‚nej wartoÅ›ci samochodu (nie pomniejszonej o VAT).

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika