Odwołanie od decyzji sądu w sprawie odebrania prawa jazdy.

Pytanie:

"Dostałem wezwanie do zgłoszenia sę do urzędu miasta w celu zwrócenia prawo jazdy. Wszystko przez to że nie odebrałem wezwania sądowego (byłem za granicą). Sąd skazał mnie zaocznie za zdjęcie z fotoradaru. Nie przypominam sobie żebym wtedy kierował samochodem w tych okolicach. Czy mogę zgłosić sprzeciw? "

Odpowiedź prawnika: Odwołanie od decyzji sądu w sprawie odebrania prawa jazdy.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego (k.p.k.):

 

Art. 506. § 1. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysÅ‚uguje prawo wniesienia sprzeciwu do sÄ…du, który wydaÅ‚ wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od dorÄ™czenia tego wyroku. 
§ 2. Prezes sÄ…du odmawia przyjÄ™cia sprzeciwu, jeżeli zostaÅ‚ wniesiony po terminie lub przez osobÄ™ nieuprawnionÄ…. 
§ 3. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych. 
§ 4. Jeżeli w sprzeciwie podniesiono wyÅ‚Ä…cznie zarzuty przeciwko rozstrzygniÄ™ciu o roszczeniu cywilnym, wyrok nakazowy traci moc tylko w tej części, a sÄ…d na posiedzeniu pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania. 
§ 5. Sprzeciw może być cofniÄ™ty do czasu rozpoczÄ™cia przewodu sÄ…dowego na pierwszej rozprawie gÅ‚ównej.
§ 6. SÄ…d rozpoznajÄ…cy sprawÄ™ po wniesieniu sprzeciwu nie jest zwiÄ…zany treÅ›ciÄ… wyroku nakazowego, który utraciÅ‚ moc. 
Wedle powyższego, oczywiÅ›cie jest Pan uprawniony do wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego. Zasadniczo w sprzeciwie nie musi Pan wskazywać konkretnych zarzutów. Sam sprzeciw nie ma jakiejÅ› wyjÄ…tkowej formy. Powoduje on, że wyrok nakazowy traci swojÄ… moc i sprawa rozpoznawana jest na nowo, na zwykÅ‚ych zasadach.
Poniżej wskazujemy przykładowe pismo:
…., dnia …..
Do SÄ…du Rejonowego WydziaÅ‚ … w ….
Jan Kowalski oskarżony o przestÄ™pstwo okreÅ›lone w art. …. kk Sygn. akt ….
SPRZECIW od wyroku nakazowego SÄ…du Rejonowego w …. z dnia …. r., sygn. akt ….
Na mocy art. 506 § 1 kpk wnoszÄ™ sprzeciw od powyższego wyroku nakazowego w caÅ‚oÅ›ci i wnoszÄ™ o skierowanie sprawy na rozprawÄ™ gÅ‚ównÄ….
Podpis
Jak Pan jednak wskazuje, nie odebraÅ‚ Pan w terminie wyroku nakazowego, nie mógÅ‚ Pan zatem wystosować takiego sprzeciwu, a o sprawie dowiedziaÅ‚ siÄ™ Pan dopiero niedawno, w chwili otrzymania pisma od komornika.
Kodeks postÄ™powania karnego przewiduje w tym zakresie możliwość przywrócenia terminu do dokonania okreÅ›lonej czynnoÅ›ci prawnej. Prawo takie uzależnione jest jednak od speÅ‚nienia kilku wymogów:
Art. 126. [Warunki przywrócenia terminu zawitego] 
§ 1.Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastÄ…piÅ‚o z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgÅ‚osić wniosek o przywrócenie terminu, dopeÅ‚niajÄ…c jednoczeÅ›nie czynnoÅ›ci, która miaÅ‚a być w terminie wykonana; to samo stosuje siÄ™ do osób nie bÄ™dÄ…cych stronami
§ 2.W kwestii przywrócenia terminu orzeka postanowieniem organ, przed którym należaÅ‚o dokonać czynnoÅ›ci.
§ 3.Na odmowÄ™ przywrócenia terminu przysÅ‚uguje zażalenie.
Aktualnie można wiÄ™c rozważyć zÅ‚ożenie wniosku o przywrócenie terminu do zÅ‚ożenia sprzeciwu od wyroku nakazowego. 
Zarówno sÄ…d, który wydaÅ‚ wyrok jak i sygnaturÄ™ ma Pan podanÄ… w piÅ›mie od komornika. 
Wniosek wymagać bÄ™dzie jednak uzasadnienia, w którym wykaże Pan, że nie mógÅ‚ odebrać pisma (gdyż byÅ‚ Pan w szpitalu, przebywaÅ‚ poza granicami kraju wraz z rodzinÄ…, etc. - przyczyny muszÄ… być uzasadnione i niezależne od Pana, sama odmowa przyjÄ™cia pisma albo ignorowanie awiz bÄ™dzie nieskuteczne) oraz, iż dopiero teraz dowiedziaÅ‚ siÄ™ Pan o sprawie i skÅ‚ada ten wniosek
JeÅ›li natomiast zostanie wydana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, powinien Pan siÄ™ od niej odwoÅ‚ać podajÄ…c argumenty dotyczÄ…ce postÄ™powania administracyjnego i wnoszÄ…c o zawieszenie postÄ™powania aż do czasu rozstrzygniÄ™cia sprawy przez sÄ…d karny (art. 97 § 1 pkt 4 Kodeksu postÄ™powania administracyjnego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika