Odwołanie od nałożonego mandatu karnego

Pytanie:

Czy osoba ukarana mandatem karnym ma prawo do złożenia od takiego orzeczenia odwołania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Mandat karny staje się prawomocny z chwilą jego odbioru przez osobę nim ukaraną. Oznacza to brak możliwości złożenia odwołania się od treści takiego orzeczenia. Warto pamiętać, iż jeżeli podmiot uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego chce skorzystać z takiej formy ukarania sprawcy wykroczenia, powinien pouczyć osobę ukaraną o możliwości odmowy przyjęcia mandatu, co wiąże się ze sporządzeniem wobec takiej osoby wniosku o ukaranie, które kieruje się do rozpoznania, do kolegiów wykroczeń przy sądach rejonowych. Jedyna możliwość uchylenia mandatu karnego istnieje wówczas, gdy grzywna został nałożona za czyn nie będący wykroczeniem. Uchylenie następuje z urzędu lub na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu. W sytuacji ukarania sprawcy wykroczenia mandatem karnym zaocznie, staje się on prawomocny, jeżeli zostanie on zapłacony we wskazanym w nim terminie. Gdy to nie nastąpi, wówczas wobec takiej osoby sporządza się wniosek u ukaranie podlegający rozpoznaniu przez wspomniane powyżej kolegia do spraw wykroczeń.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

 • Prawo do błędu przedsiębiorcy

  Od 2020 firmy mają prawo do błędu. Zobacz, czy twoja firma z niego skorzysta. Kto ma prawo do błędu? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakich błędów dotyczą przepisy.

 • Nakaz rozbiórki a kara grzywny

  Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)

NA SKÓTY