Odwołanie od postanowienia o wykonaniu środka

Pytanie:

"Wobec mojego brata sąd zastosował środek poprawczy, zawieszając go na 3 lata. Sąd odwołał teraz warunkowe zawieszenie. Czy od takiego postanowienia służy apelacja? Jeśli służy apelacja, to w jakim terminie należy ją złożyć od daty otrzymania uzasadnienia? Czy podlega opłacie? Do jakiego sądu należy ją kierować? Cywilnego odwoławczego?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie od postanowienia o wykonaniu środka

Jak wynika z pytania, chodzi o postępowanie w sprawach nieletnich. Wykonanie środka poprawczego (umieszczenia w zakładzie poprawczym) może być zawieszone na okres próby, wynoszący od roku do lat 3.

Jeżeli w okresie próby zachowanie nieletniego wskazuje na dalszą demoralizację albo jeżeli nieletni uchyla się od wykonywania nałożonych na niego obowiązków lub od nadzoru, sąd rodzinny może odwołać warunkowe zawieszenie i zarządzić umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym. W razie popełnienia przez nieletniego czynu karalnego określonego w art. 134, art. 148 § 1, 2 lub 3, art. 156 § 1 lub 3, art. 163 § 1 lub 3, art. 166, art. 173 § 1 lub 3, art. 197 § 3, art. 252 § 1 lub 2 oraz w art. 280 Kodeksu karnego i braku podstaw do rozpoznawania sprawy przez sąd właściwy według przepisów Kodeksu postępowania karnego, sąd rodzinny odwołuje warunkowe zawieszenie i zarządza umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym (w tych wypadkach nie jest to zależne od uznania sądu).

Postępowanie w sprawach nieletnich rodzi w praktyce pewne trudności ze względu na to, iż stosowane są tutaj różne procedury. Sąd rodzinny "odwiesza" karę postanowieniem, na które przysługuje zażalenie (nie apelacja). W zasadzie w przypadku środka poprawczego stosuje się kodeks postępowania karnego, który w art. 460 stanowi, iż zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia - od daty doręczenia (postanowienie wydane w toku wykonywania środka poprawczego ustawa nakazuje doręczać). Z drugiej strony w doktrynie można jednak spotkać stanowisko, iż zażalenia wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia, jeżeli strony były obecne podczas ogłoszenia postanowienia, a w innych przypadkach od daty doręczenia orzeczenia (tak. K. Gromek Komentarz do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Stan prawny na dzień 1 marca 2001 r., Warszawa 2001, kom. do art. 75). Zażalenie nie podlega opłacie. Wnosi się je do sądu okręgowego, wydziału karnego odwoławczego (za pośrednictwem sądu rodzinnego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika