Ograniczenie egzekucji

Pytanie:

"Prowadzona jest egzekucja na mocy prawomocnego wyroku. Komornik zajął wierzytelności dłużnika jednak bezskutecznie. Dłużnik spłacił bezpośrednio wierzycielowi całą należność i wierzyciel złożył wniosek o umorzenie egzekucji w związku z całkowitą spłatą należności. Czy w tym przypadku komornik ma obowiązek zwolnić zajęte wierzytelności, jeżeli tak, to w jakim czasie? Czy ma prawo utrzymać zajęcie wierzytelności ograniczając je do kwoty należnej, jego zdaniem, opłaty egzekucyjnej bez uprzedniego wydania postanowienia o naliczeniu opłaty egzekucyjnej i wyznaczeniu terminu zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Ograniczenie egzekucji

Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, organ prowadzący egzekucję (komornik) ma obowiązek to uczynić (art. 825 §1 pkt 1 k.p.c.).

Skutki umorzenia postępowania unormowane są w art. 826 k.p.c. W myśl tego przepisu, umorzenie powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych. Ustawa zastrzega przy tym, że wierzyciel może ponownie żądać wszczęcia egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Ponadto, umorzenie postępowania nie może naruszać praw osób trzecich.

Uchylenie dokonanych czynności oznacza także uchylenie zajęcia przedmiotów z majątku dłużnika. Skutek ten następuje z mocy prawa, z chwilą umorzenia postępowania - nie jest zatem wymagane dodatkowe postanowienie komornika; powinien on z urzędu umożliwić dłużnikowi normalne dysponowanie zajętymi składnikami majątku.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela nie likwiduje obowiązku zapłaty kosztów. Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zgodnie z ust. 3 cytowanego przepisu, w celu pobrania tej opłaty, komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności.

Ponieważ zajęcie przedmiotu majątkowego wymaga tytułu egzekucyjnego, którym w tym wypadku jest postanowienie komornika (art. 49 ust. 3 u.k.s.e. w zw. z art. 770[1] k.p.c.), naszym zdaniem nie jest możliwe zajęcie majątku w celu egzekucji kosztów bez jego wydania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika