Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wszelkie ogrodzenia nie są przez Prawo budowlane uznawane za „obiekty budowlane”. Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r., Nr 207, poz. 2016 ze zm.), przez obiekt budowlany należy rozumieć:
- budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
- budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
- obiekt małej architektury;
Definicje budynku, budowli oraz obiektu małej architektury, zostały przez Prawo budowlane zdefiniowane w art. 3 pkt 2-4. Odrębnie sformułowano natomiast definicję urządzeń budowlanych. Przez urządzenia budowlane należy bowiem rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. Wszelkie ogrodzenia są zatem przez Prawo budowlane uznawane za urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym (urządzenia budowlane), a zatem obiektem budowlanym nie są.
Na marginesie należy zauważyć, że budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego). Zgodnie zaś z art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, zgłoszenia wymaga budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.