Ogrodzenie terenu budowy

Pytanie:

"Czy przystępując do budowy domu jednorodzinnego muszę mieć pozwolenie na wzniesienie (wybudowanie) tymczasowego ogrodzenia okalającego teren budowy? Jestem przekonany co do konieczności uzyskania takiego pozwolenia w przypadku budowy stałego ogrodzenia, natomiast nie wiem jak postąpić w przypadku budowy ogrodzenia zabezpieczającego teren budowy. Działka budowlana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi publicznej. Jeśli muszę starać się o wydanie pozwolenia, to proszę o wskazanie podstawy prawnej. "

Odpowiedź prawnika: Ogrodzenie terenu budowy

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego,  budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. pkt 3 tej ustawy zgłoszenia właściwemu organowi wymaga między innymi budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.

 W opisywanym przykładzie chodzi jednak o tymczasowe, prowizoryczne ogrodzenie terenu budowy. Ogrodzenie terenu budowy jest jedną z czynności zagospodarowania terenu budowy,  która należy do czynności przygotowawczych. Naszym zdaniem (chociaż zastrzegamy, że możliwa jest również odmienna interpretacja), w opisywanym przypadku można zastosować art. 29 ust. 1 pkt 24 prawa budowlanego, zgodnie z którym budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych nie wymaga pozwolenia na budowę, a jednocześnie obiekty te nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia. Naszym zdaniem, ogrodzenie stawiane na czas budowy, może być takim obiektem (nie jest ono urządzeniem budowlanym, gdyż nie jest ono związane z obiektem budowlanym, lecz z budową tego obiektu). Zatem, dla takiego obiektu nie jest potrzebne dokonanie, ani zgłoszenia, ani uzyskanie pozwolenia na budowę.

Odmienna interpretacja tych przepisów może polegać jednak na argumentacji, że omawiane ogrodzenie jest wprawdzie obiektem przeznaczonym do czasowego trakcie realizacji robót budowlanych, na które nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, jednakże nie wyłącza to zastosowania art. 30 ust. 1 pkt. 3, zgodnie z którym określone kategorie ogrodzeń (wskazane powyżej) podlegają obowiązkowi zgłoszenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika