Opiekun dla dziecka w razie śmierci rodzica

Pytanie klienta:

""Jestem mężczyzną samotnie wychowującym pięcioletnie dziecko. Żona moja zginęła w wypadku samochodowym. W tym roku zamierzam ponownie wejść w związek małżeński. Jak wyglądać będzie sytuacja mojego dziecka w przypadku mojej śmierci jeszcze przez zawarciem związku małżeńskiego? ""

Odpowiedź prawnika:

Jeżeli oboje rodzice nie żyją, wówacza siłą rzeczy dziecko nie podlega władzy rodzicielskiej żadnego z rodziców i ustanawia się dla niego opiekę. Dizecku więc zostanie wyznaczony opiekun. Decydujące znaczenie dla wyboru opiekuna ma dobro pozostającego pod opieką i to, że wybór takiej osoby należy do sądu opiekuńczego. Pierwszeństwo w objęciu opieki przysługuje osobom wskazanym przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. Możliwość wskazania osoby opiekuna dotyczy nie tylko rodziców naturalnych, ale także przysposabiających. Jeżeli kandydat na opiekuna nie został w ten sposób wskazany, to powinien on być wybrany w dalszej kolejności spośród krewnych czy innych osób bliskich małoletniego, lub jego rodziców. Nie ma przy tym żadnego znaczenia stopień tego pokrewieństwa, lecz to, za wyborem którego z tych krewnych przemawia dobro dziecka.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.