Opłaty legalizacyjne

Pytanie:

"W 2003 r. inwestor dobudował do istniejącego budynku mieszkalnego na poziomie piwnicy murowany garaż wraz z dobudowanymi do garażu schodami wejściowymi. Taras garażu służy jako wejście do budynku mieszkalnego. Wykonane roboty budowlane są w jakimś sensie rozbudową istniejącego budynku mieszkalnego. Jest poza sporem, że roboty budowlane zostały wykonane bez wymaganego pozwolenia na budowę. Z lektury Prawa budowlanego wynika, że organ nadzoru budowlanego legalizując samowolę budowlaną nakłada na inwestora obowiązek uiszczenia tzw. opłaty legalizacyjnej. Z tej normy prawnej wynika jednakże, że opłatę legalizacyjną nakłada się na inwestora jedynie w wypadku nowego obiektu budowlanego, a nie na rozbudowę czy też dobudowę. W związku z tym proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy opłaty legalizacyjne mogą być nakładane przy legalizacji samowolnie wykonanych robót budowlanych polegających na dobudowie lub rozbudowie istniejących obiektów budowlanych? W jakiej wysokości opłaty legalizacyjne są nakładane, czy w takiej samej jak za całkowicie nowy obiekt budowlany, czy też w stosunku do rozbudowy lub dobudowy opłaty są inne - niższe?"

Odpowiedź prawnika: Opłaty legalizacyjne

Zgodnie z art. 48 prawa budowlanego, właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jeżeli zaś budowa ta (w tym budowa części obiektu budowlanego, którym może być np. taras) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem, może po spełnieniu określonych warunków zostać zalegalizowana. Otóż jednym z warunków jest uiszczenie opłaty legalizacyjnej, której wysokość określona jest przez iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w). W przypadku samowoli budowlanej, wysokość stawki opłaty wynosi 25.000 zł. Z kolei wartość współczynnika kategorii obiektu (k) oraz współczynnika obiektu budowlanego (w) określa Załącznik do prawa budowlanego. Jeżeli więc samowola budowlana polegała na wybudowaniu garażu do dwóch stanowisk, współczynnik k wynosić będzie 1, zaś współczynnik wielkości obiektu wynosi również 1 (Kategoria III Załącznika). W związku z tym wydaje się, iż wysokość opłaty legalizacyjnej powinna zostać określona na poziomie 25.000 zł. Podsumowując należy stwierdzić, iż opłaty legalizacyjne mogą być nakładane przy legalizacji samowoli budowlanych polegających na dobudowie lub rozbudowie obiektów budowlanych. Wysokość opłaty legalizacyjnej zależy wyłącznie od samej samowoli budowlanej. 

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika