Opodatkowanie delegacji

Pytanie:

"Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Miejscem pracy, wskazanym w umowie, będzie teren Polski. Pracownik będzie czasem kierowany w podróże służbowe do Danii, jednak głównym miejscem pracy będzie Polska. Czy delegacje płacone za czas tych podróży służbowych będą podlegały takim samym regulacjom, jak polskich pracowników, tzn. będą nieopodatkowane zarówno w Polsce, jak i w Danii?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie delegacji

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera pojÄ™cia podroży sÅ‚użbowej. ZostaÅ‚a ona natomiast zawarta w art. 77[5] § 1 Kodeksu pracy. W Kodeksie pracy pojÄ™cie podróży sÅ‚użbowej zostaÅ‚o okreÅ›lone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania sÅ‚użbowego poza miejscowoÅ›ciÄ…, w której znajduje siÄ™ siedziba pracodawcy lub poza staÅ‚ym miejscem pracy. I tak, dla definicji podróży sÅ‚użbowej istotne jest wykonywanie zadania poza miejscowoÅ›ciÄ…, w której znajduje siÄ™ staÅ‚e miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibÄ… pracodawcy. Wykonanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy, nie rodzi obowiÄ…zku pÅ‚acenia temu pracownikowi diet (ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiÄ™kszonych kosztów utrzymania, w czasie podróży sÅ‚użbowej). Åšwiadczenie pracy bÄ™dzie uznane za wykonane w ramach podróży sÅ‚użbowej jedynie wtedy, gdy odbywa siÄ™ w miejscu, które wedÅ‚ug umowy o pracÄ™ nie jest miejscem staÅ‚ego jej wykonywania. RównoczeÅ›nie ustawodawca nie okreÅ›liÅ‚ jak dÅ‚ugo może trwać podróż sÅ‚użbowa. Istotne jest jednak również to, aby Å›wiadczenie pracy za granicÄ… odbywaÅ‚o siÄ™ w ramach podróży sÅ‚użbowej, a nie po prostu w ramach wykonywania pracy również za granicÄ… (dochody osiÄ…gniÄ™te przez rezydenta podatkowego duÅ„skiego z tytuÅ‚u pracy na rzecz polskiego pracodawcy, jednak wykonywanej na terenie Danii, nie sÄ… osiÄ…gane na terytorium Polski, wiÄ™c nie bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y opodatkowaniu w Polsce).

JednoczeÅ›nie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, majÄ…cym zastosowanie do wszystkich pracowników, w tym nierezydentów, wolne od podatku (dot. pracownika otrzymujÄ…cego Å›wiadczenia z tytuÅ‚u podróży sÅ‚użbowej) sÄ… diety i inne należnoÅ›ci za czas podróży sÅ‚użbowej pracownika - do wysokoÅ›ci okreÅ›lonej w odrÄ™bnych przepisach ustawy lub w przepisach wydanych przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw pracy w sprawie wysokoÅ›ci oraz warunków ustalania należnoÅ›ci przysÅ‚ugujÄ…cych pracownikowi zatrudnionemu w paÅ„stwowej lub samorzÄ…dowej jednostce sfery budżetowej, z tytuÅ‚u podróży sÅ‚użbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Generalnie, w związku z podróżą służbową pracownikowi przysługują: diety, zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów, noclegów, innych wydatków, określonych przez pracodawcę, odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki pracownika. Jej wysokość za dobÄ™ podróży sÅ‚użbowej w poszczególnych paÅ„stwach okreÅ›la zaÅ‚Ä…cznik do wyżej wymienionego rozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej. W zwiÄ…zku z powyższym, należnoÅ›ci otrzymywane przez pracowników z tytuÅ‚y odbywania podróży sÅ‚użbowej poza granicami kraju, korzystajÄ… ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w granicach limitu okreÅ›lonego w tym przepisie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika