Opodatkowanie emerytur z USA

Pytanie:

"Według posiadanych przez nas informacji emerytury socjalne z USA są w Polsce opodatkowane, natomiast indywidualne konta emerytalne nie podlegają opodatkowaniu. W szczególności interesuje nas czy emerytury wypłacane z amerykańskiego Teacher Retirement System będą w opodatkowane w kraju?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie emerytur z USA

W świetle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę ze Stanami Zjednoczonymi świadczenia rentowe i emerytalne wypłacane z USA osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce mogą być (a w praktyce są) opodatkowane w Polsce. Wskazana umowa przewiduje matodę unikania podwójnego opodatkowania tzw. metodę zaliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że osoba mieszkająca w Polsce musi zapłacić podatek także od emerytury otrzymywanej z USA. W celu zapobieżenia dwukrotnemu pobieraniu podatku od tego samego dochodu, osoby rozliczające się w Polsce mogą w zeznaniu rocznym zmniejszyć podatek o ten zapłacony za granicą. Na ogół jednak emeryci otrzymujący świadczenia z USA nie płacą w USA żadnego podatku, a więc w Polsce nic nie potrącą. Potwierdzają to interpretacje wydawane przez organy podatkowe (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Sanoku z dnia 1 marca 2007 r., sygn. nr PDB/415-1/07).

Odnośnie indywidualnych kont emerytalnych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58a polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z:  a) gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego, b)  wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego, c)  wypłatą transferową  - z tym że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość. Aby jednak definitywnie stwierdzić, że środki z indywidualnego konta emerytalnego będą wolne od podatku należałoby się upewnić czy spełnione są powyższe warunki zwolnienia, w szczególności czy przedmiotowe konto jest indywidualnym kontem emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika