Limit zwolnienia podmiotowego VAT od zlecenia

Pytanie:

"Z tytułu wykonywanej umowy zlecenia będę podatnikiem podatku od towarów i usług VAT po przekroczeniu kwoty przychodu 50 tys. zł (limit na ten rok). Koszty uzyskania przychodu z tytułu umowy zlecenia wynoszą 20% i należy zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania. Jak prawidłowo określić moment przekroczenia kwoty przychodu (50 tys. zł) powodującej obowiązek zapłaty podatku VAT i jak prawidłowo wyliczyć podatek VAT - od kwoty przychodu brutto, czy netto tj. pomniejszonej o koszty uzyskania i podatek dochodowy od osób fizycznych?"

Odpowiedź prawnika: Limit zwolnienia podmiotowego VAT od zlecenia

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug (VAT), zwalnia siÄ™ od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyÅ‚a Å‚Ä…cznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zÅ‚. Do wartoÅ›ci sprzedaży nie wlicza siÄ™ kwoty podatku (przy czym mowa tu o podatku od towarów i usÅ‚ug, a nie o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jak stanowi art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotÄ™, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. ObowiÄ…zek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tÄ™ kwotÄ™.

Na mocy art. 113 ust. 9 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1. Jak stanowi art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z przeważajÄ…cym poglÄ…dem organów podatkowych, w przypadku podatników wykonujÄ…cych usÅ‚ugi na podstawie umowy zlecenia w zakresie prawidÅ‚owego ustalenia kwoty zwalniajÄ…cej od podatku VAT należy brać pod uwagÄ™ caÅ‚Ä… kwotÄ™ z umowy zlecenia (kwotÄ™ brutto), a nie jedynie kwotÄ™ do wypÅ‚aty (netto), czyli kwotÄ™ po potrÄ…ceniu skÅ‚adek ZUS, ubezpieczenia zdrowotnego oraz podatku dochodowego (tak: postanowienie UrzÄ™du Skarbowego w ÅšwinoujÅ›ciu z dnia 30 stycznia 2006 r., sygn. US I-PE/005/63/PP-2/05).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika