Opodatkowanie w ramach programu partnerskiego

Pytanie:

"Posiadamy regulamin programu partnerskiego, w którym zakładamy wynagradzanie za promocję naszego serwisu. Regulamin ten dokładnie opisuje sposób naliczania wynagrodzenia, a system informatyczny posiada dokładnie opisane naliczenie wynagrodzenia. Regulamin ten zakłada, iż zbiera się punkty za każda dokonaną płatność i te punkty są przemnażane według specjalnego wzoru podanego w regulaminie na pieniądze. Regulamin zakłada, że owe punkty i naliczone pieniądze można zlecić przelew na konto ROR osoby fizycznej po uzyskaniu niezbędnych informacji co do złożenia druku PIT-8C na koniec roku o dochodach z innych źródeł. Dochody te są nazwane premią za marketing. Regulamin ten również zakłada, iż można zamienić punkty i pieniądze na opłatę za dostęp do serwisu który zminusuje saldo na wirtualnym koncie. 1. Czy premia wypłacana osobie fizycznej, wynikająca z regulaminu programu partnerskiego jest zwolniona z VAT? 2. W jakim momencie wypłacona premia jest kosztem dla naszej firmy: czy w dniu jej wypłaty, czy w dniu jej naliczenia? 3. Czy zamiana nazbieranych punktów i pieniędzy naliczonych na dostęp do serwisu jest przychodem klienta korzystającego z zamiany na serwis? 4. A jeżeli tak to, czy ma to charakter darowizny? Czy innych dochodów? 5. Czy zamiana punktów i pieniędzy na serwis jest zwolniona z VAT?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie w ramach programu partnerskiego

Ad. 1)

Wypłata premii pieniężnej nie jest czynnością opodatkowaną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT) i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Ad. 2)

W przypadku podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych moment zaksięgowania wydatków dla potrzeb podatku dochodowego zależy od wybranej przez podatnika metody ewidencjonowania kosztów. Podstawową metodą stosowaną przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów są zasady kasowe - datą zapisu jest moment poniesienia kosztu (z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku, w którym zostały poniesione). Metoda memoriałowa (przyporządkowujemy koszty do przychodów danego okresu - art. 22 ust. 5 i 6 wskazanej ustawy) jest wyjątkiem od zasady zaliczania wydatków do kosztów w momencie ich poniesienia. Jeżeli podatnik zdecydował się na wybór jednej z metod, musi konsekwentnie księgować wydatki według jej reguł. Jeżeli zatem stosuje metodę kasową i chciałby zmaksymalizować przychody  w grudniu (głównie poprzez nie zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w grudniu), w szczególności powinien wstrzymać się z zapłatą należności (oczywiście o ile nie grożą mu inne negatywne konsekwencje w tego tytułu – odsetki, zerwanie umowy, odłącznie mediów). W takim przypadku wydatki zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w okresie, w którym zostały zapłacone.

Natomiast w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych - w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów - ustawodawca w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, precyzuje, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe - w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. To faktyczny wpływ na uzyskany przychód decyduje czy dany koszt może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu prawa podatkowego. Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.

Ad. 3) i 4)

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody, przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z pozarolniczej działalności gospodarczej i z kapitałów pieniężnych.

Co do zasady przyjmuje się, że wypłacane czy wydawane uczestnikom programu partnerskiego nagrody stanowią przychód z innych źródeł (tak: Postanowienie Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 17 marca 2005 r., PBI-2/415/21/05).

Ad. 5)

Świadczenie usług w zamian za pieniądze czy punkty uzyskane przez klienta w ramach programu partnerskiego jest odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju, a więc jest czynnością opodatkowaną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika