Orzeczenie o dziale spadku

Pytanie:

"W postępowaniu o dział spadku wnioskodawca wnosił o przyznanie nieruchomości jemu. Mniejszościowymi współwłaścicielami ułamkowymi nieruchomości są również inni spadkobiercy. Biegły oszacował wartość nieruchomości. Jak chronione są interesy pozostałych udziałowców: czy własność przechodzi po uregulowaniu należności czy z mocy samego orzeczenia? Jeśli to drugie, czy orzeczenie jest tytułem egzekucyjnym o zapłatę?"

Odpowiedź prawnika: Orzeczenie o dziale spadku

Zgodnie z art. 687 kodeksu postępowania cywilnego, k.p.c. zasadą jest dział spadku zgodny ze zgodną wolą stron. Dodatkowo wedle treści art. 622 § 1 k.p.c. w zw. z art. 688 k.p.c.:

§ 1. W toku postÄ™powania o zniesienie wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci sÄ…d powinien nakÅ‚aniać wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli do zgodnego przeprowadzenia podziaÅ‚u, wskazujÄ…c im sposoby mogÄ…ce do tego doprowadzić.

Następnie zgodnie z art. 623 k.p.c w zw. z art. 688 k.p.c.:

Jeżeli brak podstaw do wydania postanowienia w myÅ›l artykuÅ‚u poprzedzajÄ…cego, a zachodzÄ… warunki do dokonania podziaÅ‚u w naturze, sÄ…d dokonuje tego podziaÅ‚u na części odpowiadajÄ…ce wartoÅ›ciÄ… udziaÅ‚om wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli z uwzglÄ™dnieniem wszelkich okolicznoÅ›ci zgodnie z interesem spoÅ‚eczno-gospodarczym. Różnice wartoÅ›ci wyrównuje siÄ™ przez dopÅ‚aty pieniężne.

W braku możliwoÅ›ci podziaÅ‚u w naturze dokonuje siÄ™ podziaÅ‚u poprzez przyznanie wÅ‚asnoÅ›ci jednemu ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli za dopÅ‚atami lub poprzez sprzedaż przedmiotu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci o podziaÅ‚ uzyskanej sumy miÄ™dzy wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli.

Jeżeli w wyniku podziaÅ‚u caÅ‚ość rzeczy albo jej część przypadnie wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielowi, który nie wÅ‚ada tÄ… rzeczÄ… lub jej częściÄ…, sÄ…d w postanowieniu o zniesieniu wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci orzeknie również co do wydania jej przez pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli, okreÅ›lajÄ…c stosownie do okolicznoÅ›ci termin wydania (art. 624 zd. 2 k.p.c. w zw. z art. 688 k.p.c.). Termin ten może być uzależniony od dokonania spÅ‚aty na rzecz pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli (o kwestii tej rozstrzyga sÄ…d).

W kwestii przejścia własności, zgodnie z jednoznaczną treścią art. 624 zd. 1 k.p.c. w zw. z art. 688 k.p.c.:

Z chwilÄ… uprawomocnienia siÄ™ postanowienia przyznajÄ…cego dotychczasowym wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielom części lub jednemu z nich caÅ‚ość rzeczy, wÅ‚asność przechodzi na uczestników wskazanych w postanowieniu.

PrzejÅ›cie wÅ‚asnoÅ›ci to może być jednak odsuniÄ™te w czasie zgodnie z decyzjÄ… sÄ…du, o której mowa wyżej.

Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c . prawomocne orzeczenie sÄ…du jest tytuÅ‚em egzekucyjnym, na podstawie którego można egzekwować roszczenie o zapÅ‚atÄ™.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika