Ostatnie miejsce zamieszkania spakodawcy
Pytanie:
"Odziedziczyłem po dziadkach nieruchomość - muszę więc, jak się zorientowałem, złożyć dwa wnioski o stwierdzenie nabycia spadku, osobno dla każdego z dziadków. Kodeks postępowania cywilnego mówi, że to ma być złożone wg "ostatniego miejsca zamieszkania" zmarłego. Potrzebuję doprecyzowania tego terminu, gdyż jest niejednoznaczne w przypadku babci: jej stałe miejsce zameldowania to Elbląg, miesiąc przed śmiercią pojechała do rodziny do Rzeszowa, a dzień przed śmiercią została przewieziona do hospicjum w Górnie k. Sokołowa, gdzie zmarła. W grę wchodzą więc trzy Sądy Rejonowe: w Elblągu, w Rzeszowie, w Kolbuszowej. Jaka jest ogólna zasada: który adres mam uznać za obowiązujący? "
Odpowiedź prawnika: Ostatnie miejsce zamieszkania spakodawcy
Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy. Miejsce zamieszkania należy oceniać według przesłanek określonych w art. 25-28 k.c.; ostatnie miejsce zamieszkania zatem to miejscowość, w której spadkodawca ostatnio przebywał z zamiarem stałego pobytu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?