Oświadczenie przed sądem o odrzuceniu spadku

Pytanie:

"Sąd w swoim postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. Jeżeli w danym przypadku spadkobiercy (rodzeństwo) rezygnują ze swojego udziału na rzecz jednego ze spadkobierców i oświadczają swoją wolę przed sądem, czy należy prowadzić jeszcze inne postępowania w tej sprawie? "

Odpowiedź prawnika: Oświadczenie przed sądem o odrzuceniu spadku

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Jeżeli rodzeństwo odrzuca cały spadek, to może złożyć oświadczenie w tym przedmiocie przed sądem. W momencie odrzucenia całego spadku spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Wówczas nie uwzględnia się go w orzeczeniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Jednakże z Pańskiego pytania wynika, że wobec spadkobierców zostało stwierdzone nabycie spadku i określone zostały ich udziały (a zatem musieli już wcześniej oświadczyć przed sądem, że przyjmują spadek). W momencie stwierdzenia nabycia spadku powstała pomiędzy spadkobiercami wymienionymi w orzeczeniu o stwierdzeniu nabycia spadku współwłasność w częściach ułamkowych (określonych przez sąd). Można tę współwłasność znieść poprzez dokonanie działu spadku. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, wówczas umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony tylko do części spadku. W umowie o dział spadku można stwierdzić, że całość spadku będzie przypadała jednemu ze spadkobierców, a pozostali na przykład dostaną od niego spłaty swoich udziałów. Jeżeli dział spadku będzie się dokonywał przed sądem, to powinien obejmować cały spadek. Należy wówczas złożyć wniosek o dział spadku w sądzie spadku, czyli sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, to wówczas w sądzie miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Gdy nie będzie się dało ustalić w ten sposób właściwego miejscowo sadu, to właściwy będzie sąd dla m. st. Warszawy. Jako uczestników postępowania o dział spadku należy wymienić we wniosku spadkobierców (tych którzy są wymienieni w orzeczeniu sądu o stwierdeniu nabycia spadku).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • renata 2012-12-18 13:26:10

    witam mój maż odrzucił spadek po swym ojcu .Moje dzieci również to dla czego dostaliśmy wezwanie do sądu .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika