Paczki dla dzieci a koszty i odliczenie VAT

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników na podstawie umowy o pracę. W związku z tym, że nie tworzę odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, paczki świąteczne dla dzieci pracowników sfinansowałem ze środków obrotowych. Czy wydatki na paczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze zakupowej paczek?"

Odpowiedź prawnika: Paczki dla dzieci a koszty i odliczenie VAT

Paczki, choć są adresowane do dzieci pracowników, należy uznać za świadczenia rzeczowe dla pracowników. Świadczenia w naturze (paczki świąteczne) w wartości netto przekazane pracownikom ze środków obrotowych (własnych towarów handlowych) podatnika - jako wydatki o charakterze świadczeń na rzecz pracowników nie wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT -  stanowią dla podatnika koszt uzyskania przychodów. Należny podatek od towarów i usług dotyczący ww. czynności - zgodnie z cytowanym wyżej art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy podatkowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (podatek VAT będzie podlegał odliczeniu). Tak: Postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 23 czerwca 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego (IIUSpbIA/1/415-25/164c/37/05/BB).

Podobnie Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji dotyczącej zaliczania do kosztów podatkowych bonów towarowych sfinansowanych ze środków obrotowych firmy (z 30 maja 2006 r. (sygn. 1472/ ROP1/423-95-165/06/AJ) stwierdził: "Generalnie przyjmuje się, że wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, które wynikają z łączącego ich stosunku prawnego, wykazują związek z prowadzoną przez pracodawcę działalnością i osiąganymi z tego tytułu przychodami, wobec czego mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów".


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika