PCC od samochodu

Pytanie klienta:

""Osoba prywatna kupiła samochód osobowy w salonie, płacąc zawarty w cenie VAT. Osoba ta, będąca wspólnikiem spółki cywilnej, wprowadziła następnie ten samochód do majątku tej spółki. Czy konieczna jest zapłata w tej sytuacji PCC?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatkowi podlegają umowy spółki, w tym umowy spółki cywilnej. Zatem, mimo iż nabycie samochodu osobowego nie było przedmiotem PCC (w związku z podleganiem opodatkowaniu podatkiem VAT), to jego wniesienie do spółki cywilnej – jako odrębna czynność – będzie podlegało PCC.

Zgodnie ze wskazaną wyżej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (zmiany umowy spółki cywilnej) i ciąży na wspólnikach. Podstawę opodatkowania stanowi przy zmianie umowy - wartość wkładów powiększających majątek spółki (ponieważ zatem samochód wniesiony do majątku spółki będzie powiększał ten majątek jego wartość będzie podstawą opodatkowania PCC). Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5 %.

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (np. notariusza).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.