Pełnomocnictwo a egzekucja

Pytanie:

"Brat prowadzi działalność gospodarczą, lecz przebywa za granicą. Przed wyjazdem upoważnił mnie do wszelkich czynności związanych z prowadzeniem tej działalności. Dodam, że jestem tylko pełnomocnikiem firmy, sam nie prowadzę działalności gospodarczej. Wystawione pełnomocnictwo upoważnia mnie do występowania we wszelkich sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przed władzami samorządowymi, administracyjnymi, w sądach, bankach, a w związku z tym do dokonywania wszelkich czynności i działań prawnych, które okażą się niezbędne lub konieczne przy realizacji powyższego umocowania. Czy komornik uzna moje pełnomocnictwo?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo a egzekucja

Niniejsza informacja prawna zakłada, że powstały dług ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W postępowaniu egzekucyjnym jego stronami są wierzyciel i dłużnik. Natomiast właściwymi organami do jego przeprowadzenia są sądy rejonowe oraz działający przy nich komornicy.

Zgodnie z postanowieniami art. 86 w związku z art. 13  § 2 Kodeksu postępowania cywilnego strony mogą działać przed sądem (także w postępowaniu egzekucyjnym) osobiście lub przez pełnomocnika. Zaś na podstawie art. 87 § 1 wspomnianego aktu prawnego pełnomocnikiem może być m.in. rodzeństwo strony

Wobec tego, że udzielone pełnomocnictwo zawiera klauzulę, upoważniającą do występowania we wszelkich sprawach związanych z prowadzoną (przez brata) działalnością gospodarczą w sądach, wydaje się, że obejmuje ono w postępowaniu egzekucyjnym prawo do dokonywania wszelkich czynności i  działań prawnych, które okażą się w jego prowadzeniu niezbędne lub konieczne i to zarówno "przed komornikiem" jak i bezpośrednio przed sądem. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika