Pełnomocnik dla oskarżyciela posiłkowego

Pytanie:

"Czy oskarżyciel posiłkowy może mieć swojego pełnomocnika? Kto może nim być? Czy oskarżyciel posiłkowy musi być obecny na każdej rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik dla oskarżyciela posiłkowego

Oskarżyciel posiłkowy może działać samodzielnie, jak również przez swojego pełnomocnika.

Kodeks postępowania karnego stanowi bowiem, że strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika. Pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego jako osoby fizycznej może być wyłącznie adwokat.

Jeśli został ustanowiony pełnomocnik - adwokat, nie ma potrzeby stawiania się na rozprawy, chyba że przepis szczególny będzie wymagał obowiązkowego stawiennictwa strony lub pełnomocnika albo sąd uzna stawiennictwo Pana za obowiązkowe – niekoniecznie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Karkses 2019-03-23 16:10:10

    Nie może. Z urzędu może zostać ustanowiony tylko obrońca dla oskarżonego.

  • Tina 2015-02-04 18:17:15

    Otrzymałam pismo z policji iż czyn który popełnił mój sąsiad, nie wyczerpało znamion wykroczenie.Mam samodzielnie wnieść o ukaranie. W dniu popełnienia przestępstwa była to już cisza nocna, i rąbanie po moich drzwiach oraz bardzo głośne krzyki. Co mogę dalej z tym zrobić i czy mogę mieć pełnomocnika z urzędu?. To nie pierwszy raz takie sytuację. Proszę o pomoc.

  • Gosia 2012-04-20 15:27:06

    Czy oskarżyciel posiłkowy,który jest jednocześnie pokrzywdzonym w sprawie możne wnosić o ustanowienie pełnomocnika z tzw.urzędu (ze względu na sytuację rodzinną i materialną)? Jeśli tak, to kiedy należy złożyć taki wniosek?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika