e-prawnik.pl Porady prawne

Płatnik VAT a praktyka lekarska

Pytanie:

Od 3 lat prowadzę indywidualną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy. Z tego tytułu jestem czynnym płatnikiem VAT. Z wykształcenia jestem lekarzem i planuję we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzyć zakres działalności o indywidualną praktykę lekarską w miejscu wezwania (do podpisywania umów cywilno-prawnych ze szpitalem na dyżury medyczne z zakresu pomocy doraźnej i medycyny ratunkowej). Jako że jestem płatnikiem VAT, to czy za swoje usługi będę musiał wystawiać faktury VAT ze stawką zwolnioną, czy też wtedy usługi medyczne nie będą zwolnione?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Płatnik VAT a praktyka lekarska

22.1.2009

Zgodnie z pozycją nr 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, zwolnione z VAT są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Jest to zwolnienie przedmiotowe, a zatem nawet jeśli usługi są świadczone przez podatnika, który z innego tytułu jest podatnikiem VAT, to usługi w zakresie ochrony zdrowia będą zwolnione z VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ