Darowizna - formularz zgłoszenia SD-Z2

Pytanie:

"W ciągu ostatnich 5 lat dostałem od brata jedną darowiznę na kwotę 9500 zł. Ponieważ jest to kwota wolna od podatku od darowizn wiec nie była ona nigdzie zgłaszana, jak również była to darowizna z ręki do ręki. Teraz mój brat chciałby mi dać np. 20 000 zł, wykonałby to przelewem ze swojego na moje konto, a ja wypełniłbym stosowny druk zgłoszenia SD-Z2 do urzędu skarbowego, gdzie w polu F7 Środki pieniężne - wpiszę te 20 000zł.Czy wypełniając ten formularz SD-Z2 (oprócz podania tej kwoty obecnej darowizny 20 000zł w polu F7) muszę w nim gdzieś wpisać informację o wcześniejszej darowiźnie na kwotę 9500 zł? Czy też nie muszę jej tu wpisywać gdyż zgłoszenie dotyczy tylko i wyłącznie obecnego nabycia, a nie wszystkich w okresie 5 latu wstecz?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna - formularz zgłoszenia SD-Z2

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) nie obejmuje informacji o wcześniej przekazanych darowiznach (sprzed darowizny zgłaszanej tym formularzem). Zatem podatnik powinien wpisać aktualnie przekazaną darowiznę w pełnej wysokości. Zgłoszenie SD-Z2 dotyczy ściśle określonej, aktualnie przekazanej darowizny.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika