Podatek od darowizny

Pytanie:

Dostałem dom od moich rodziców. Nigdzie tego nie zgłosiłem. Czy muszę zapłacić jakiś podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli doszło do zawarcia ważnej umowy darowizny, może spowodować to powstanie obowiązku podatkowego po Pana stronie. Może to nastąpić na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, iż: Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Na podstawie tego przepisu może dojść do powstania obowiązku podatkowego nawet w sytuacji, gdy doszło do jego wcześniejszego przedawnienia (gdyż z przepisu tego wynika, iż obowiązek podatkowy powstaje, z chwilą gdy zdarzenie będące przyczyną jego powstania, tu nabycie przedmiotu w drodze darowizny, będzie stwierdzone przez organ państwowy np.; przez sąd w postaci odpowiedniego wyroku lub postanowienia).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY