Podatek od sprzedaży darowanego samochodu

Pytanie:

"W lutym 2007 roku otrzymałam od ojca jako darowiznę samochód osobowy wartości 30.000 zł, zgłaszając ten fakt do urzędu skarbowego. W grudniu musiałam sprzedać to auto, ale kupiłam trochę droższe za granicą. Czy muszę płacić jakiś podatek od sprzedanego auta pochodzącego z darowizny?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od sprzedaży darowanego samochodu

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie (np. sprzedaż), z zastrzeżeniem ust. 2, rzeczy (np. samochodu osobowego) - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zatem w przypadku sprzedaży w grudniu samochodu nabytego w drodze darowizny w marcu danego roku - podatek dochodowy od osób fizycznych nie wystąpi. Jeśli sprzedający nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), nie powinien też wystąpić też żaden inny podatek, z wyjątkiem podatku od czynności cywilnoprawnych (w wysokości 2% od wartości rynkowej samochodu), niemniej jednak do zapłaty tego podatku zobowiązany jest kupujący.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika