Podatek od wynajmu auta od pracownika
Pytanie:
"Nasz pracownik ma auto ciężarowe. Odpowiedzieliście nam Państwo, że aby wykorzystywać je na potrzeby firmy konieczne będzie zawarcie z pracownikiem stosownej umowy cywilnoprawnej, przewidującej wynagrodzenie za wykorzystywanie z takiego samochodu. Czy musi być odprowadzony podatek dochodowy od wynagrodzenia za użytkowanie auta?"
Odpowiedź prawnika: Podatek od wynajmu auta od pracownika
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Jednakże zwrot przez zakład pracy poniesionych kosztów na wykorzystanie samochodu stanowiącego własność pracownika do odbycia podróży służbowej nie stanowi ekwiwalentu za używany przez pracownika własny samochód dla potrzeb pracodawcy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym zwrócone pracownikowi wydatki na wykorzystanie samochodu stanowiącego jego własność podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (tak: postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 10 marca 2005 r. US-36/1CF/413/IP-4/05/IW).
Również w innych interpretacjach organy podatkowe podkreślają, iż wypłacone ekwiwalenty za używanie prywatnego samochodu jako narzędzia pracy nie mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak: postanowienie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 11 marca 2005 r., sygn. ZD/415-6/05). Należy zatem uznać, iż rekompensowane przez pracodawcę koszty za używanie pojazdów będących własnością pracowników co do zasady podwyższają podstawę opodatkowania z tytułu wynagrodzeń wynikających ze stosunku pracy, stosownie do przepisu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi się w nim, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jeżeli natomiast udostępnienie pracodawcy samochodu przez pracownika nie ma związku z wykonywaną przez pracownika pracą, udostępnienie takiego samochodu będzie opodatkowane nie jako przychód z tytułu pracy, ale jeśli samochód nie jest dla pracownika składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą, jako przychód z najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?