Podatek po zawarciu aneksu do umowy pożyczki

Pytanie:

"Zawarłam umowę pożyczki ze spółką jawną, w której jestem wspólnikiem. Umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym i została złożona odpowiednia deklaracja od PCC. Upływa właśnie termin, kiedy powinnam spłacić tę pożyczkę. Chciałabym, za zgodą pozostałych wspólników spółki przedłużyć kres spłaty o 10 lat. Czy możemy tak aneksować tą umowę i czy płaci się jakiś podatek od takiego aneksu?"

Odpowiedź prawnika: Podatek po zawarciu aneksu do umowy pożyczki

Zawarcie takiego aneksu jest dopuszczalne. Dojdzie w drodze jego zawarcia do zmiany terminu spłaty pożyczki. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają określone czynności (umowy) określone w ustawie. Podatkowi temu podlegają również zmiany umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W tym przypadku, jeśli nie dojdzie do zmiany podstawy opodatkowania, a tylko przedłużony zostanie termin spłaty pożyczki nie będzie to rodziło obowiązku podatkowego podatkiem PCC.

Pamiętać należy, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce jawnej między innymi pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, a nie pożyczkę, którą udzieliła spółka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika