Podatek VAT od miejsc parkingowych
Pytanie:
"Na podstawie uchwały Rady Miejskiej gmina wprowadziła strefy płatnego parkowania na terenie miasta. Parkometry są ustawione w pasie drogowym jak również na parkingach niestanowiących pasa drogowego. Czy opłaty parkingowe na drogach publicznych, jak i na parkingach powinny być opodatkowane VAT? Czy jest różnica dla celów podatku VAT gdzie jest ustawiony parkometr: w pasie drogowym czy na parkingu?"
Odpowiedź prawnika: Podatek VAT od miejsc parkingowych
Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Przyjmuje się, że pobieranie przez gminę opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych (w pasie drogowym) mieści się w zakresie wykonywania zadań własnych gminy. Opłaty te zatem są zwolnione z opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast opłaty parkingowe za parkowanie pojazdów w miejscach niestanowiących pasa drogowego są wynagrodzeniem za świadczenie usług parkingowych i muszą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?