Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osoba wykonująca określone czynności na podstawie umowy o dzieło, nie prowadząca jednocześnie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie uznawana na gruncie ustawy o VAT za osobę prowadzącą taką działalność gospodarczą, a co za tym idzie, podatnika VAT wówczas, gdy ta umowa o dzieło:
-
nie jest zawarta przez wykonującego dzieło z jego pracodawcą,
-
nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy,
-
w umowie o dzieło zawartej ze zlecającym wykonanie dzieła nie określono cech świadczących o niesamodzielności wykonującego dzieło (nie określono więc warunków wykonywania czynności przez wykonującego dzieło, nie ustalono wynagrodzenia i nie przewidziano odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności).
Jeśli zawarta umowa o dzieło jest więc tego rodzaju, że osoba wykonująca czynności na rzecz zlecającego ich wykonanie jest związana ze zlecającym stosunkiem prawnym, w którym określono warunki wykonywania tych czynności (co, jak i kiedy ma być przez wykonującego dzieło wykonane), wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego za wykonanie tych czynności przez wykonującego dzieło, oznacza to, że wykonywanie określonych czynności na podstawie takiej umowy o dzieło nie są w rozumieniu ustawy o VAT traktowane jako wykonywana samodzielnie działalność gospodarcza (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT). Osoba wykonująca określone czynności na podstawie umowy o dzieło będzie więc podatnikiem podatku VAT i będzie zobowiązana do samodzielnego naliczenia i odprowadzenia podatku VAT wówczas, gdy umowa ta będzie wykonywana w pełni samodzielnie, na własny rachunek i własne ryzyko. Jeżeli jednak umowa o dzieło zawiera postanowienia charakterystyczne dla umowy o pracę, a w szczególności postanowienie o przejęciu przez zlecającego odpowiedzialności za czynności wykonującego dzieło w stosunku do osób trzecich, czynności wykonywane w ramach takiej umowy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.