Poddasze użytkowe

Pytanie:

"Kilka miesięcy temu podpisałam z deweloperem umowę przedwstępną (umowa cywilnoprawna) na zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym. W umowie zawarto zapis, iż zakupuję również poddasze użytkowe, znajdujące się nad moim mieszkaniem, które wykończę na własny koszt (podobną umowę zawarło 7 innych osób). Niedawno zostałam poinformowana, iż doszło do odbioru budynku i mogę przystąpić do aktu notarialnego. W dokumentach złożonych u notariusza nie ma żadnej wzmianki o poddaszu, które wykupiłam. W planach architektonicznych ta powierzchnia uwzględniona jest jedynie jako powierzchnia strychowa, bez wyodrębnienia jej jako powierzchni przynależnej do mojego mieszkania. Mam dwa pytania w związku z tym. Jaki dokładnie zapis powinien zostać zawarty w akcie notarialnym, aby bez żadnej wątpliwości można było stwierdzić, że to pomieszczenie należy do mnie (a nie jest częścią wspólną wspólnoty założonej w przyszłości)? Kto jest odpowiedzialny za zmiany w projekcie budynku i uzyskanie stosownych pozwoleń na adaptację tego pomieszczenia (przypominam, iż w umowie miałam wpisane, iż wykupuję poddasze użytkowe). "

Odpowiedź prawnika: Poddasze użytkowe

W akcie notarialnym powinno zostać wyraźnie zaznaczone, iż poddasze użytkowe jest także, oprócz lokalu mieszkalnego, przedmiotem umowy sprzedaży. Jak bowiem rozumiemy, jest to osobne, odrębne pomieszczenie (do którego wejście znajduje się na ostatnim piętrze budynku), które prawdopodobnie nie posiada statusu lokalu. Jeśli tak jest rzeczywiście, poddasze powinno być oznaczone jako pomieszczenie przynależne. Należy wskazać jego usytuowanie i metraż. Jeśli kupujący chce zaadaptować to poddasze do celów mieszkalnych, tzn. chce stworzyć mieszkanie dwupoziomowe, to będzie musiał otrzymać pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania lokalu i prawdopodobnie, pozwolenie na budowę. Kupującego będą również obciążały koszty z tym związane, skoro umowa przedwstępna z deweloperem ani umowa definitywna (akt notarialny) inaczej nie stanowią.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika