Kwestionowanie podpisu

Pytanie:

"Spółka z o.o. składa do urzędu skarbowego deklaracje podpisane przez prezesa-obcokrajowca. Urząd skarbowy zakwestionował podpis prezesa na ostatniej deklaracji - zdaniem urzędu różni się on od innych podpisów prezesa. Prezes rzadko jest w Polsce. Urząd wzywa nas do złożenia podpisu ponownie. Czy urząd skarbowy ma do tego prawo?"

Odpowiedź prawnika: Kwestionowanie podpisu

Członkowie zarządu spółki z o.o. powinni podpisywać się zgodnie z wzorem podpisu złożonym do Krajowego Rejestru Sądowego przy powoływaniu danego członka zarządu. Instytucja wzoru podpisu została wprowadzona właśnie w celu możliwości weryfikacji podpisów członków zarządu. Wzór podpisu członka zarządu jest dokumentem jawnym i może być sprawdzony w Sądzie.

Stąd jeśli członek zarządu podpisał się na deklaracji podatkowej w sposób odmienny od wzoru podpisu, organ podatkowy może mieć wątpliwości co do prawidłowości podpisu. Jeżeli deklaracja była podpisana przez członka zarządu, ale posłużył się on podpisem innym niż we wzorze podpisu, zamiast składać deklarację ponownie (zwłaszcza, iż w ten sposób może dojść do jej złożenia po terminie), członek zarządu powinien napisać pismo do organu podatkowego wyjaśniające, iż dana deklaracja była przez niego podpisana. Podpis pod takim pismem powinien być zgodny z wzorem podpisu.

Jeżeli natomiast organ podatkowy ma podejrzenie sfałszowania podpisu na deklaracji (podpisania przez inną nieuprawnioną osobę), powinien zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika