Podróż służbowa a czas dobowego odpoczynku

Pytanie:

"Jak wygląda kwestia zagwarantowania pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie w sytuacji, gdy pracownik jest w podróży służbowej samochodem prywatnym. Wraca z tej podróży służbowej do domu wieczorem i następnego dnia stawia się w pracy. Jak liczyć te 11 godzin? Czy czas odbywania podróży służbowej samochodem (jazda samochodem) liczy się do 11 godzinnego odpoczynku, czy też do czasu pracy?"

Odpowiedź prawnika: Podróż służbowa a czas dobowego odpoczynku

Zakładamy, że pytanie dotyczy tzw. typowej podróży służbowej. O typowej podróży służbowej można mówić, gdy wyjazdy pracownika poza jego stałe miejsce pracy mają charakter incydentalny (jego praca nie polega na stałym wykonywaniu pracy w terenie). Czas wykonywania obowiązków pracowniczych w miejscu, do którego pracownik został oddelegowany jest bez wątpienia czasem pracy. Natomiast określenie charakteru czasu dojazdu na miejsce i powrotu jest problematyczne. Jeżeli czas ten zawiera się w godzinach stanowiących, według rozkładu i harmonogramy pracy obowiązujących danego pracownika, godziny pracy tego pracownika, to przejazdy są zaliczane do czasu pracy.

  • np. pracownik wykonuje pracę w godzinach od 8 do 16. O godzinie 10 dostaje polecenie od pracodawcy, by wykonać zadanie poza swoim stały miejscem pracy. Dojazd do tego miejsca zajmuje mu 3 godziny, a wykonanie zadania 2 godziny. Wyjeżdża o godz. 15. W takim wypadku do czasu pracy będzie co do zasady zaliczony czas podróży służbowej od godz. 10 do 16.
  • np. jeżeli w takich samych okolicznościach, jak opisane w powyższym przykładzie, wykonanie zadania zajmie pracownikowi więcej czasu, tak, że ukończy je o godz. 17 (czyli gdy pracuje po swoich zwykłych godzinach pracy), to za czas tej pracy należy mu się dodatek za nadgodziny. Natomiast czas powrotu nie jest już wtedy zaliczany do czasu pracy.

Z kolei przez odpoczynek rozumie się każdy czas, który nie jest czasem pracy ani okresem, w którym pracownik pozostaje w gotowości do pracy w ramach dyżuru pracowniczego. Dlatego czas powrotu z typowej podróży służbowej przypadający już po zakończeniu zwykłych godzin pracy pracownika, stanowi już czas wypoczynku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcin 2013-09-27 15:47:30

    Odbyłem 12 godz podróz w pon do pracy, 10-22 czy muszę wstawi sie do pracy na nocną zmianę w tym dniu?

  • Marzena 2011-09-11 13:38:48

    Szkoda, że powyższy komentarz pozostał bez odpowiedzi. A swoją drogą - ustawodawco, puknij się w głowę.

  • piotr 2011-09-11 12:37:08

    1. Zakończyłem słuzbowe zadanie i wracam do domu. Jadę pociagiem z Warszawy do Zielonej góry - 5 h. Wyjechałem o 18.00 - miejsca tylko stojące. W Zielonej Górze 23.00. Dojazd do domu - np. pobliska wieś - pieszo. w domu 1.00. Pytanie - to od kiedy mam liczyć te jedenście godzin odpoczynku, to o której mam poryzjśc do pracy o 12.00 czy normalnie na 7.00 ? - skoro powrót do domu jest w liczony w czas ospoczynku. - 5 h na stojącą i 2 h pieszo - to odpoczynek ? 2. Pracuję w Strazy Granicznej - wyjazd służbowy - jestem dowódca pojazdu. Wyjazd od 4.00 z Zielonej góry do Warszawy i z powrotem. W domu 23.00. Ja jako dowódca pojazdu wg. prokuratora w chwili np. wypadku drogowego - odpowiadam za kierowcę i pojazd służbowy, nie mam prawa spać , pić alkoholu - mam pilnować kierowcę i zwracać szczególną uwagę na przetrzeganie przepisów ruchu drogowego. To nie jest konwojowanie, zwłykła podróż służbowa. Pytanie, czy mam jakieś nadgodziny jeżeli tak, to które.?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika