Podsłuch w sprawie rozwodowej

Pytanie:

"Mąż podsłuchał rozmowy telefoniczne żony ze znajomym i nagrał je na komputer, a następnie na CD. Następnie wystąpił z pozwem o rozwód z orzekaniem o winie. Na podstawie nagranej rozmowy chce udowodnić winę żony. Czy takie (chyba według prawa nielegalnie) podsłuchane i nagrane rozmowy mogą zostać dopuszczone jako dowód w sprawie rozwodowej? Czy żona może oskarżyć męża o naruszenie dóbr osobistych? Czy może to zrobić również osoba trzecia (znajomy żony)?"

Odpowiedź prawnika: Podsłuch w sprawie rozwodowej

Kodeks postępowania cywilnego dopuszcza generalnie możliwość posłużenia się dowodem w postaci przyrządu utrwalającego dźwięki, jakim jest płyta CD. O dopuszczeniu takiego dowodu decyduje sąd, oceniając walory dowodowe przedmiotu, takie jak autentyczność, treść, cele i okoliczności dokonania zapisu (te ostatnie powinny być zbadane w drodze przesłuchania stron lub świadków). Sąd oceni również wiarygodność przedstawianych dowodów.

Działania osoby, która podsłuchiwała rozmowy prowadzą do naruszenia dóbr osobistych osób podsłuchiwanych. W swoim orzeczeniu Sąd Apelacyjny stwierdził, iż "gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie może odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego, poprzez działania bezprawne. Uzasadnione jest uznanie podsłuchania, nagrania a następnie posłużenia się nagraniem rozmowy telefonicznej za naruszenie dobra osobistego, chronionego na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Dobrem tym jest w tym przypadku prawo swobody wypowiedzi i, przede wszystkim, tajemnicy rozmowy. Bezprawność działania podsłuchującego podkreśla jego zamiar wykorzystania nagrania przeciwko osobie podsłuchiwanej, jako dowód winy w procesie rozwodowym. Również dobro osobiste rozmówcy podsłuchiwanej żony (tajemnica rozmowy) zostało naruszone, istnieją więc podstawy dochodzenia ochrony, na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego." Na marginesie zauważyć należy możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej, jeżeli podsłuchanie rozmowy spełniałoby przesłanki przestępstwa określonego w Art. 267 Kodeksu karnego, czyli polegało na nieuprawnionym uzyskaniu informacji nie przeznaczonej dla dokonującego podsłuchu, poprzez podłączenie się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub za pomocą urządzenia podsłuchowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika