Podważanie opinii biegłego

Pytanie:

"Biegły lekarz miał do przygotowania opinię na zlecenie sądu. Miała ona na celu ustalenie zdolności, (bądź jej braku) do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca mi rentę III grupy (częściowa niezdolność do pracy). Uważam, że postępowanie lekarza było niezgodne z prawem, gdyż testy otrzymałem do samodzielnego wypełnienia w domu, a w tym układzie mógłby je wypełnić za mnie każdy. Gdzie tu wiarygodność? Jak to się ma do etyki lekarskiej? Czy nie jest to naruszenie prawa? W ten sposób wykonane badania, podważyły wcześniejsze orzeczenie ZUS. Czy testy rozwiązane w ten sposób, są wiarygodne dla sądu, i czy w związku z tym mogą być brane pod uwagę przez sąd?"

Odpowiedź prawnika: Podważanie opinii biegłego

Kodeks postępowania cywilnego zobowiązuje biegłych do wykonania powierzonych mu czynności w sposób obiektywny. Biegły przed rozpoczęciem czynności składa ślubowanie następującej treści: “Świadomy znaczenia słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki biegłego wykonam z całą sumiennością i bezstronnością”. Biegły, który w wyniku powierzonych mu czynności przedstawia fałszywą opinię mającą służyć za dowód w postępowaniu sądowym podlega odpowiedzialności karnej. Powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie określają jednak zasad przeprowadzania opinii przez biegłych sądowych. Reguły te określone są przez zasady dogmatyki i metodologii obowiązujące w danej dziedzinie wiedzy. Zasady te nie wynikają z przepisów prawa, ale z wypracowywane są przez naukę. Z punktu widzenia prawa trudno jest ocenić poprawność działania biegłego sądowego. Taką działalność należałoby ocenić z punktu widzenia przyjętych rozwiązań obowiązujących w danej dziedzinie wiedzy. Jeżeli działalność biegłego odbiegałaby znacząco od przyjętych schematów, zasad, wówczas można by rozważać kwestię naruszenia przepisów prawa. Podkreślić należy, iż ocena dowodów należy do sądu. Jeżeli strona postępowania nie zgadza się z przedstawionymi dowodami może zgłaszać odpowiednie zarzuty, podważające ich wiarygodność. W każdym jednak wypadku końcowa ocena przedstawionych dowodów należy do sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomek 2014-09-02 13:27:49

    Chciałbym zadać pytanie o opinii wydanej przez biegłych Gdzie można pisać ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika