Podważenie opinii biegłego

Pytanie:

Biegła wydała niekorzystną dla mnie i według mnie nieprawdziwą opinię z zakresu fonoskopii. Wiem, że biegła ta wydała ekspertyzę jakieś 6 miesięcy temu w innej sprawie, w której sąd następnie powołał drugiego biegłego, a ten "obalił" pierwszą opinię. Dodatkowo do swojego błędu przyznała się wówczas także sama biegła. Jak uzyskać akta z tej sprawy, aby obecnie spróbować podważyć wiarygodność tej biegłej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niniejsza informacja prawna zakłada, że opisane w stanie faktycznym sprawy były (są) rozpatrywane w postępowaniu karnym.

Do akt sprawy w postępowaniu karnym dostęp zasadniczo mają strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. Jednakże za zgodą prezesa sądu (w którym była lub jest rozpatrywana sprawa) akta te mogą być udostępnione również innym osobom. Wtedy istnieje także możliwość za stosowną opłatą otrzymania odpisów złożonych tam dokumentów.  

Po prawomocnym zakończeniu sprawy (wydaniu orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie) i odpowiedniej kwalifikacji co do kategorii przechowywania, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, akta umieszcza się w archiwum sądowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: