Podwójne imię dziecka
Pytanie:
"Próbujemy nadać wybrane przez nas imię Annamaria - imię łączone z języka włoskiego, ale USC sprzeciwia się rejestracji, choć przyszła chrzestna matka dziecka ma dokładnie takie samo imię i jest zarejestrowana w urzędzie od 30 lat. Nie wiem co na to polskie prawo. Nie wiem jak dotrzeć do Art. 50 Ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego oraz orzeczenia NSA o sygn. SA/WR 115/88 Co można poradzić w takiej sprawie. Równocześnie dziecko nie ma Nr PESEL i praktycznie nie istnieje. "
Odpowiedź prawnika: Podwójne imię dziecka
Zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka. Na tle tego artykułu istnieje bogate piśmiennictwo oraz orzecznictwo. Zgodnie z poglądami doktryny, za sprzeczne z zasadą jednego imienia dziecka będzie nadanie dziecku imienia, które w sposób sztuczny z uwagi na zasady języka polskiego łączy dwa imiona. Takim imieniem będzie więc imię Annamaria. W tym przypadku w istocie mamy do czynienia z dwoma imionami, dlatego też decyzja Kierownika USC była słuszna. Powoływane przez Panią orzeczenie NSA dotyczy zaś problemu wyróżnienia płci dziecka poprzez imię oraz pochodzenia językowego imienia. Jest to inna przesłanka odmowy rejestracji imienia niż w przypadku (podwójnego w rzeczywistości) imienia Annamaria. Załączamy tezę powoływanego orzeczenia: Nie znajduje podstaw w prawie pilnowanie przez urzędników stanu cywilnego patriotyzmu i strzeżenie tożsamości narodowej rodziców w przypadku nadawania przez nich imienia nowo narodzonemu dziecku. Treść orzeczenia wraz z uzasadnieniem znajduje się w: OSP (Orzecznictwo Sądów Polskich) 1990/11-12 poz. 399
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?