Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone z uwagi na wszczęcie postępowania upadłościowego wobec dłużnika. Oznacza to, że obecnie komornik nie podejmuje żadnych czynności celem wyegzekwowania należnych kwot. Wydaje się, że jest możliwe zawarcie porozumienia z dłużnikiem, a dłużnik może spełnić świadczenie bezpośrednio do rąk wierzyciela, z pominięciem komornika.
Należy jednak pamiętać, że komornik- po ewentualnym podjęciu zawieszonego postępowania- w dalszym ciągu prowadzić będzie egzekucję, starając się odzyskać całość kwoty wskazanej w nakazie zapłaty. Dlatego też konieczne jest zawiadomienie komornika o dokonanej zapłacie.
Stosowne zawiadomienie komornika o spłacie długu może wystosować wierzyciel lub dłużnik, okazując dowód spełnienia świadczenia. Ma to być pismo nie budzące wątpliwości w swej treści co do prawdziwości. Zgodnie z art. 822 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, złożenie przez dłużnika nie budzącego wątpliwości dowodu na piśmie przed podjęciem czynności egzekucyjnej, iż dopełnił swego obowiązku albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki, daje komornikowi podstawę do wstrzymania się z dokonaniem czynności. Zatem udokumentowane wykonanie swojego zobowiązania (spłata całości długu wraz z odsetkami), może spowodować wstrzymanie się komornika z dokonaniem określonej czynności (np. sprzedaży licytacyjnej nieruchomości). Taki sam skutek wywołuje potwierdzone na piśmie odroczenie terminu płatności przez wierzyciela.
Wierzyciel, który otrzymał całość pieniędzy powinien złożyć do komornika wniosek o umorzenie egzekucji lub w razie wstrzymania czynności egzekucyjnych nie żądać ich przeprowadzenia.
Należy jednak pamiętać, że nawet, gdy dłużnik spłaci całość swojej zaległości, nie będzie zwolniony z poniesienia kosztów postępowania egzekucyjnego.
Zwracamy jednak uwagę, że jeśli prowadzone jest postępowanie upadłościowe (zakładamy, że skoro postępowanie egzekucyjne, to została ogłoszona upadłość), dłużnik nie powinien proponować porozumienia co do spłaty długu. Zgodnie bowiem z przepisem art. 38 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2003 nr 60 poz. 535 ) sąd może zabezpieczyć majątek w postaci ustanowienia tymczasowego nadzorcy sądowego. Dłużnik nie powinien bez uzyskania jego zgody dysponować swoim majątkiem, który wchodzi w skład masy upadłości.