Posiadanie samoistne a posiadanie zależne

Pytanie klienta:

""Czym różnie się posiadanie samoistne od posiadania zależnego?""

Odpowiedź prawnika:

Zasiedzenie nieruchomości może być spowodowane tylko przez posiadacza samoistnego, to znaczy takiego, który włada nieruchomością, jak właściciel:
Art. 336. K.c. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
O posiadaniu samoistnym decydować będą zatem dwa elementy: fizyczny, a zatem faktyczne władztwo nad rzeczą oraz psychiczny, czyli wola wykonywania władztwa we własnym imieniu. Aspekt fizyczny oznacza, że osoba znajduje się w sytuacji, która pozwala na korzystanie z rzeczy w taki sposób, jak to mają prawo czynić osoby, którym przysługuje do rzeczy określone prawo, dzięki temu „to, co uprawnionemu wolno, posiadacz faktycznie może”. Aby być uznanym za posiadacza samoistnego, należy posiadać w ramach prawa własności, nie w ramach innego prawa: najmu, dzierżawy, Innymi słowy należy postępować z rzeczą jak właściciel, mieć przekonanie, że rzecz należy się na zasadach prawa własności, tym samym wyrażając wolę wykonywania względem niej prawa własności.
Na drugim biegunie pozostaje posiadanie zależne. Posiadacz zależny mając władztwo nad rzeczą (a zatem mogąc z niej korzystać), nie rości sobie jednak do rzeczy prawa własności. Przykładem niechaj będzie tu najemca: wie on, że nieruchomość, którą najmuje, jest własnością innej osoby (wynajmującego), jest zatem świadomy, że korzysta z rzeczy w zakresie najmu, a nie prawa własności.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.