Postępowanie cywilne po oddaleniu apelacji
Pytanie:
"Sąd oddalił apelację pozwanego w sprawie o zapłatę. Powódka chce domagać się zasądzonej kwoty. Czy powódka musi zwrócić się do sądu o wydanie odpisu wyroku? Jeśli tak, to jaka jest opłata i czy musi zwrócić się o odpis wyroku z klauzulą wykonalności? Czy musi wezwać pozwanego do zapłacenia zasądzonej kwoty i ewentualnie podać nr konta bankowego, na które ma być wpłacona zasądzona kwota? Czy istnieją w tym względzie jakieś terminy, czy pozwany powinien wykonać wyrok natychmiast?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie cywilne po oddaleniu apelacji
Oddalenie apelacji jest rozstrzygnięciem merytorycznym sądu – orzeczeniem co do istoty sprawy. Sąd drugiej instancji oddala apelację, jeśli jest ona bezzasadna (art. 385 kpc). Decyzja sądu o oddaleniu apelacji wskazuje, iż orzeczenie zapadłe w pierwszej instancji jest pozbawione wad, które uzasadniałyby pozbawienie go mocy prawnej. Sąd drugiej instancji utrzymuje więc w tym zakresie moc prawną zaskarżonego orzeczenia. Aby powód mógł dochodzić roszczenia zasądzonego w orzeczeniu konieczne jest wystąpienie o nadanie klauzuli wykonalności. Klauzulę nadaje sąd drugiej instancji – dopóki pozostaje w posiadaniu akt sprawy, a później sąd pierwszej instancji. Powód winien więc wystąpić do sądu drugiej lub pierwszej instancji z wnioskiem o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności i doręczenie odpisu wyroku wraz z klauzulą wykonalności. Sąd nie pobiera opłaty za nadanie klauzuli wykonalności – konieczne jest uiszczenie opłaty od wniosku o wydanie na podstawie akt odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności w wysokości 6 złotych z każdą rozpoczętą stronę wydanego dokumentu (tak art. 77 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Prawo nie nakłada na powoda - wierzyciela obowiązku ponownego występowania z wezwaniem do uiszczenia należności zasądzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym. Nie wyklucza to jednak możliwości zwrócenia się do dłużnika ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty zasądzonej sumy. Jeśli nic innego nie wynika z orzeczenia sądu, pozwany powinien wykonać orzeczenie sądowe bez zbędnej zwłoki. W przypadku gdyby jednak pozwany (dłużnik) unikał spełnienia obowiązku zapłaty zasądzonego orzeczeniem sądowym, konieczne będzie skierowanie sprawy do komornika, w celu dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?