Postępowanie egzekucyjne a ugoda
Pytanie:
"Czy w związku z brakiem chęci podpisania ugody przez wierzyciela komornik może zająć i sprzedać nieruchomość dłużnika w celu zaspokojenia jednorazowo całego długu, pomimo że dłużnik zobowiązał się do spłaty należności w ratach miesięcznych (i czyni to regularnie ponad 6 miesięcy)? Czy komornik ma prawo zająć i sprzedać w drodze licytacji nieruchomość, która wielokrotnie przewyższa dług? Np. dług 50 tys., a nieruchomość 500 tys., w sytuacji, gdy dłużnik comiesięcznie spłaca część swojego zobowiązania?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie egzekucyjne a ugoda
Wybór sposobu egzekucji należy do wierzyciela. Dopiero, gdy wierzyciel wskaże kilka sposobów egzekucji (np. z rachunku bankowego, z nieruchomości), to należy zastosować sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. Dłużnik nie ma żadnych podstaw, by żądać od wierzyciela zawarcia ugody. Taka ugoda jest umową i zależy id zgodnej woli obu stron. Niestety fakt, iż dłużnik spłaca należność w ratach nic w tej sytuacji nie zmienia, oprócz tego, że jest on zobowiązany do zapłaty odpowiednio niższej sumy. Pisemne zobowiązanie się dłużnika do spłaty długu w miesięcznych ratach skierowane do komornika nie oznacza jeszcze zawarcia ugody. Jeżeli więc ze strony wierzyciela nie pojawiło się żadne oświadczenie (nawet dorozumiane, gdyż ugoda może być zawarta także ustnie), z którego wynikałaby zgoda na rozłożenie na raty, to spłacanie długu w ratach nie wiąże wierzyciela. Dlatego skierowanie przez wierzyciela wniosku o prowadzenie egzekucji wydaje się jak najbardziej uzasadnione.
Na możliwość prowadzenia egzekucji co do zasady nie wpływa też fakt, iż nieruchomość ma wartość znacznie przewyższającą wysokość długu. Jeśli jednak wierzyciel wnioskował o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, a dłużnik ma ich kilka, to komornik zasadniczo powinien wszcząć egzekucję w stosunku do tej nieruchomości, która najbardziej odpowiada wartością wysokości długu, a zarazem zapewnia pełne zaspokojenie wierzytelności. Wierzyciel może bowiem w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi i spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Podobnie będzie w sytuacji, w której wierzyciel jako sposób egzekucji wskazał egzekucję z rachunku bankowego oraz z nieruchomości. Jeżeli na rachunku bankowy znajdują się środki wystarczające na pokrycie długu, to egzekucja powinna dotyczyć konta, a nie nieruchomości.
Dłużnik nie pozostaje bez ochrony pod tym względem. Gwarancją zasady stosowania wobec dłużnika najmniej uciążliwych sposobów egzekucji jest uprawnienie dłużnika do wniesienia wniosku o zawieszenie egzekucji z tej części jego majątku, do której zbędnie skierowano egzekucję. Na podstawie takiego wniosku organ egzekucyjny (najczęściej komornik) może zawiesić egzekucję, jeżeli ustali, że egzekucja z innej części majątku oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?