Poświadczenie i numeracja noty korygującej

Pytanie:

"Stacja paliw wystawiła fakturę VAT na zakupioną benzynę. Błędnie wstawiony był na adres nabywcy i brak numeru rejestracyjnego samochodu. Wystawiłem notę korygującą i przesłałem pocztą. Otrzymałem zwrot z nieczytelnym podpisem (jedynie stempel na kopercie świadczy, kto był nadawcą). 1) Czy w nocie korygującej, w miejscu opisanym jako: "Akceptuję informacje zawarte w nocie korygującej" powinno być wpisane wyraźnie imię i nazwisko osoby akceptującej, czy nieczytelny podpis (jak w tym przypadku)? Czy potrzebna jest pieczęć potwierdzającego? 2) Czy noty korygujące powinny mieć chronologiczną numerację w ciągu roku kalendarzowego, czy też mogę wystawiać w sposób dowolny, np.: (nr kolejnej noty w danym m-cu)/miesiąc/rok = Nota korygująca VAT 1/10/2006?"

Odpowiedź prawnika: Poświadczenie i numeracja noty korygującej

Zasady wystawiania not korygujących reguluje § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tym przepisem, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA".

Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:

1)  numer kolejny i datę jej wystawienia; przepisy nie regulują, w jakim okresie ma być zachowana kolejność numeracji; ponieważ jednak okresem rozliczeniowym w VAT co do zasady jest miesiąc, wydaje się, iż może to być numer noty w danym miesiącu, np. nota nr 1/10/2006. Przy przyjęciu takiej numeracji nie będzie wątpliwości co do kolejności wystawiania poszczególnych not nawet w długim okresie czasu, więc taki sposób numeracji nie powinien być kwestionowany.

2)  imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;

3)  dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3;

4)  wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. W zasadzie zatem podpis na nocie korygującej powinien być czytelny i złożony przez osobę uprawnioną do wystawiania faktur w imieniu sprzedawcy. W przypadku wątpliwości co do upoważnienia takiej osoby (gdyby np. nie był to właściciel firmy), nabywca może żądać okazania (lub przesłania kopii) odpowiedniego upoważnienia udzielonego  osobie, która podpisała notę.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika