Powiadomienie komornika o spłacie długu

Pytanie:

"Żona otrzymała od komornika informację o wszczęciu postępowania komorniczego. Chodzi o stosunkowo niewielką kwotę (mandat na rzecz przewoźnika za przejazd bez biletu) plus odsetki i koszty komornicze. Komornik wezwał do zapłaty zaległości oraz do stawienia się w kancelarii w celu ujawnienia posiadanego majątku. Zaraz po otrzymaniu zawiadomienia kwota została spłacona przez męża z jego osobistego rachunku. Czy wobec tego, że zobowiązanie pieniężne zostało spełnione istnieje potrzeba stawiania się przed komornikiem w przeciągu tych 7 dni i ujawniania majątku lub informowania go o spełnionej płatności?"

Odpowiedź prawnika: Powiadomienie komornika o spłacie długu

Organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień. Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji przewidzianych w artykule poprzedzającym albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną do pięciuset złotych. W opisywanej sytuacji, zatem  w Państwa interesie leży powiadomienie komornika (jak również wierzyciela o dokonaniu spłaty długu). Możliwa jest bowiem sytuacja, w której nie powiadomicie Państwo o spłacie, a komornik nałoży grzywnę gdyż uzna, że nie stosujecie się do jego wezwania. Ponadto, możliwa jest sytuacja, gdy mimo spłaty egzekucja nadal będzie prowadzona. W takiej sytuacji, konieczne będzie wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Do ukończenia postępowania egzekucyjnego konieczne jest bowiem umorzenie tego postępowania.

Zgłoszenie faktu zapłaty komornikowi daje możliwość Państwu skorzystania z art. 822 kpc, zgodnie z którym, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. To, czy przyjść osobiście, czy też przesłać ksero dowodu zapłaty, radzimy uzgodnić z komornikiem. Jak sam przepis bowiem wskazuje, dowód zapłaty ma nie budzić wątpliwości, więc możliwa jest sytuacja, w której komornik będzie chciał zobaczyć oryginał. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu. Po uzyskaniu wiadomości o spłacie długu, wierzyciel może wnieść o umorzenie postępowania egzekucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika