Powództwo o unieważnienie testamentu

Pytanie:

"W jakich ramach czasowych można wnieść powództwo o unieważnienie testamentu?"

Odpowiedź prawnika: Powództwo o unieważnienie testamentu

Powództwo o unieważnienie testamentu na podstawie którejkolwiek z trzech przesłanek, wymienionych art. 945 kc można, co istotne, wnieść tylko przez trzy lata od dnia, w którym osoba mająca w unieważnieniu interes prawny (a więc powód) dowiedziała się o przyczynie nieważności, a najpóźniej w ciągu 10 lat od dnia otwarcia spadku, czyli od dnia śmierci spadkodawcy (podstawa prawna: art. 945 § 2 kc). Takie ograniczenie czasowe ma na celu zagwarantowanie trwałości rozporządzeń testamentowych.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alexpand52 2015-06-15 18:15:10

    Podczas posiedzenia o stwierdzenie nabycia spadku w pisemnym wniosku i ustnie do protokołu podniosłem zarzut nieważności wydziedziczenia. Sędzia trzykrotnie mocno powtórzył że o zachowek mam dochodzić w odrębnym postępowaniu. Ja wiedziałem o tym. Moje zarzuty dotyczyły ustalenia nieważności wydziedziczenia. To różnica. Mojego ustnego wniosku nie podał do protokołu.Podniosłem też art.945 par.1 ust.2.dotyczący unieważnienia testamentu. Sędzia znowu sam zasugerował odpowiedź i powiedział że chodzi m o zachowek. I tak podał do protokołu. Przyrodni brat mnie oszukał na pół miliona samego zachowku. Okłamywał ojca. Od 1962 r. mieszkaliśmy oddzielnie i daleko od siebie. Już zarządałem odpisu postanowienia z uzasadnieniem w celu wniesienia apelacji. Czekam na dokumenty. Jak moge unieważnic testament? W oddzielnym pozwie. Jak moge unieważnic absurdalne wydziedziczenie. Ojciec wydziedziczył mnie bez podstawy prawnej że jakoby uporczywie nie dopełniam obowiazków rodzinnych. A sam nie chciał nie znac juz gdy miałem dwa latka. W odwołanym testamencie holograficznym ( następny to akt notarialny)naubliżał mojej mamie ( rozwiedli sie 49 lat temu) a ze mnie zrobił bękarta. Sąd przyznał przyrodniemu bratu całośc spadku i pominął w uzasadniewniu wniosek o unieważnienie wydziedziczenia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika