Pozbawienie możliwości prostowania protokołu

Pytanie:

"W sprawie z mojego powództwa o zachowek sędzia nie dyktuje do protokołu, a protokolantka wypisuje "co chce" - wszystko wskazuje na to, że jest skorumpowana i pisze tak (lub nie pisze wcale), by było to korzystne dla pozwanej, która oficjalnie powiedziała mi, że ma w rodzinie prokuratora i w związku z powyższym nic jej nie zrobię! Wszystko wskazuje na to, że tak jest faktycznie! Sędzia wydał Zarządzenie o sprostowaniu treści protokołu mówiące, że nie mogę składać Wniosków o sprostowanie treści protokołów (są mi nieodzowne do sądu wyższej instancji, by tam mi nie powiedziano, że widać, treść protokołu była prawdziwa, skoro nie protestowałam), mimo pism świadków, którzy nie zgadzają się z treścią protokołu w częściach dotyczących ich zeznań. Czy sędzia ma prawo wydać zarządzenie, zabraniające mi po każdej rozprawie składania wniosków o sprostowanie treści protokołu? Czy ma prawo nie brać tych wniosków pod uwagę w całym przebiegu sprawy i w wydanym w nieokreślonej przyszłości przez siebie wyroku? "

Odpowiedź prawnika: Pozbawienie możliwości prostowania protokołu

Zgodnie z art. 160 kpc, strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia.
Uprawnienie powyższe przysługuje stronie, a więc również powodowi, na mocy przepisów prawa, które nie przewidują możliwości wyłączenia tego uprawnienia przez sędziego. Jednym słowem, po każdej rozprawie może Pani wnosić o sprostowanie protokołu,. Ważne jest jednak, by dochowywała Pani terminów na złożenie wniosku o sprostowanie, o których mówi cytowany wyżej przepis. Sędzia nie jest uprawniony do wydania zarządzenia, w którym w ogóle zakaże Pani składania wniosków o sprostowanie. Sędzia powinien ustosunkować się do Pani wniosków o sprostowanie (a więc sprostować protokół lub odmówić sprostowania) w formie zarządzenia. Sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu zapada w formie zarządzenia przewodniczącego. Od zarządzenia służy Pani prawo odwołania się do sądu. W sytuacji gdy skład sądu jest jednoosobowy personalnie odwołanie będzie rozpatrywała ta sama osoba. W sytuacji, gdy Pani odwołania nie zostaną uwzględnione jak również w sytuacji gdy sędzia w ogólne nie ustosunkuje się do składanych wniosków, można kwestie te poruszyć w ewentualnej apelacji. W sytuacji, gdy sędzia w ogóle nie ustosunkowuje się do wniosków o sprostowanie (proszę jednak pamiętać, że przepisy nie wskaują w jakim terminie sąd powinien ustosunkowac się do wniosku), z ostrożności procesowej, należy złożyć zastrzeżenie do protokołu na podstawie art. 162 kpc. Zgodnie z art. 162 kpc strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Naszym zdaniem, z ostrożności procesowej, takie zastrzeżenie należy również zgłosić w sytuacji, gdy w wyniku odwołania od zarządzenia sędziego, sąd wydaje np. postanowienie zakazujące składania wniosków o sprostowanie. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika